wybory

i

Autor: UM Olsztyn wybory

Wybory Parlamentarne 2023

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2023? Jest kilka możliwych terminów!

Kiedy odbędą się wybory do Sejmu i Senatu? Dokładnie 12 listopada 2023 roku kończy się IX kadencja Sejmu RP i X kadencja Senatu RP. Do tego dnia muszą odbyć się wybory parlamentarne 2023. Termin wyborów ogłasza Prezydent RP nie później niż na 90 dni przed upływem kadencji. Kiedy zatem zostaną ogłoszone wybory i kiedy się odbędą? Oto potencjalne daty.

Wybory parlamentarne 2023 - kto ogłasza?

12 listopada 2023 roku kończy się dziewiąta kadencja Sejmu RP i dziesiąta kadencja Senatu RP. Zgodnie z Konstytucją RP najpóźniej 12 sierpnia Prezydent Andrzej Duda musi ogłosić datę wyborów parlamentarnych, które mogą odbyć się najwcześniej 30 dni przed końcem kadencji parlamentu i najpóźniej w dniu wolnym od pracy poprzedzającym dzień zakończenia kadencji.

Kiedy wybory parlamentarne 2023?

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2023? Zgodnie z artykułem 98. Konstytucji RP wybory mogą odbyć się w dniu wolnym od pracy, nie wcześniej niż 30 dni przed zakończeniem kadencji. W grę więc wchodzą cztery terminy, w których mogą odbyć się wybory parlamentarne 2023. Są to:

  • 15 października
  • 22 października
  • 29 października
  • 5 listopada

Kiedy odbędą się wybory do Sejmu i Senatu?

Teoretycznie możliwym jest także termin 1 listopada, jako dzień ustawowo wolny od pracy, jednak nie jest on brany pod uwagę, ze względu na typ święta i sposób, w jaki Polacy go obchodzą. Mogłoby to prowadzić do bardzo niskiej frekwencji.

Z nieoficjalnych informacji, do których - kilka tygodni temu - dotarli dziennikarze Onetu, wynika że wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023. Na decyzję jeszcze musimy jednak poczekać.

Jak wyglądają wybory parlamentarne w Polsce?

W trakcie wyborów parlamentarnych wybieramy do Sejmu RP 460 posłów w 41. proporcjonalnych okręgach spośród kandydatów zrzeszonych w komitetach wyborczych. Do Sejmu dostaje się ugrupowanie, które przekroczy próg wyborczy 5 procent dla komitetów i 8 procent dla koalicji. Mandaty przyznawane są za pomocą metody d'Hondta. Do Senatu RP natomiast wybieramy 100 senatorów w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych. Mandat otrzymuje osoba z największą liczbą głosów.

Express Biedrzyckiej: Adrian Zandberg ujawnia plan opozycji na wybory 2023