Jak się pozbyć gołębi? Pytamy ekspertów, jak zabezpieczyć balkon przed gołębiami etycznie

2021-04-23 17:00
Jak się pozbyć gołebi z balkonu?
Autor: eska.pl/poznan/

Żyjące w mieście gołębie nie mają najlepszej reputacji. Z pewnością potwierdzą to kierowcy, którzy parkują pod drzewami lub przy budynkach. Na ptaki uskarżają się także właściciele balkonów lub tarasów. Jak się pozbyć gołębi? Pytamy o to ekspertów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Okazuje się, że najskuteczniejszy sposób jest darmowy i bardzo przyjemny.

Jak się pozbyć gołębi? Wiele osób w mieście zadaje sobie to pytanie. Temat wraca szczególnie na wiosnę, gdy temperatury zachęcają do spędzania czasu na balkonie. Powiedzmy sobie szczerze - gołębie nie mają zbyt dobrej reputacji. Nie bez przyczyny... Tego, że paskudzą, nie trzeba nikomu wyjaśniać. Inna sprawa to bakterie i choroby, które mogą przenosić.

Nic więc dziwnego, że mało kto chce dzielić z gołębiami swój balkon. Jak zabezpieczyć go przed ptakami?

ESKA XD #021 - Eurowizja, Więzień miłości, mięso z roślin, gwiazdy bez matury

Jak się pozbyć gołębi?

W internecie znajdziemy przeróżne sposoby na gołębie. Jednak sztuczne ptaki czy emitowanie odgłosów zwierząt często w ogóle nie działa. Tutaj sprawdza się stara jak świat zasada - lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego poleca najbardziej skuteczny sposób na gołębie. Jest przyjemny i darmowy!

- Ludzie często wchodzą na balkon i są zdziwienie - już jest gniazdo albo nawet młode. To znaczy, że na ten balkon od dawna nie zaglądali. Jak nie chcemy mieć gołębi na balkonie, to musimy temu przeciwdziałać. Zaglądać tam jak najczęściej i gdy widzimy, że gołąb zaczyna znosić pierwsze patyczki, to je mu regularnie wyrzucać.

Można też próbować używania specjalnych, chemicznych preparatów na ptaki. Jednak jeśli nam się nie udało i w gnieździe są jaja - warto być dla gołębia człowiekiem i dać mu spokój.

- Etycznie to jest nieuprawnione, żeby to likwidować. Po prostu trzeba przeczekać ten cykl reprodukcyjny i tyle. Prawo tego nie reguluje, to raczej dobre obyczaje i takie ogólne podejście do zwierząt. Ten gołąb też jest ptakiem i zasługuje na odrobinę wyrozumiałości.

Dodaje Tryjanowski.

Kiedy gołębie podrosną i odlecą, należy dobrze posprzątać po ich gnieździe. Najlepiej z użyciem chemii oraz w rękawiczkach. I po prostu następnym razem pilnować, żeby się to nie powtórzyło.

Pamiętajmy, że gołębie to nie tylko bród i problemy. To żywe, czujące istoty, które muszą się rozmnażać. Zresztą my - ludzie - mamy w tym swój interes. Gołębie pełnią w mieście ważną funkcję - są trochę jak niszczarki śmieci biologicznych. Choć to zaskakujące, dzięki nim, mamy czyściej.

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE