Plac Cyryla Ratajskiego zmieni się nie do poznania! Jest koncepcja zmian

2021-04-22 13:57 OS
Koncepcja zmian na placu Cyryla Ratajskiego
Autor: Miasto Poznań

Plac Cyryla Ratajskiego może przejść metamorfozę najwcześniej za dwa lata. Na razie miasto przedstawiło koncepcję zmian na powierzchni 4,5 tysiąca metrów kwadratowych w centrum miasta.

Na zadniedbanym placu miasto chce zasadzić nowe rośliny i krzewy. Zgodnie z koncepcją zmian, znajdzie się też miejsce na galerię sztuki pod chmurką i na mały staw, który będzie magazynował deszczówkę.

Ważnym założeniem projektowym jest, żeby zachować wszystkie istniejące drzewa w projekcie oraz postarać się o wprowadzenie w przestrzeń placu elementu wodnego, który korzystnie wpłynąłby na mikroklimat otoczenia, szczególnie w miesiącach letnich. 

Mówi Weronika Sińska-Mikuła z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta i dodaje, że to mieszkańcy Starego Miasta domagali się zmian na placu.

Jałowce stały się idealnym siedliskiem dla gryzoni miejskich. Na placu występuje problem z obecnością bardzo dużej ilości szczurów. Do tego tereny zielone są teraz ogrodzone płotkami, a ławki w odczuciu mieszkańców nie znajdują się w wystarczającym otoczeniu roślin. 

Inwestycja na placu Cyryla Ratajskiego pochłonie około miliona złotych.

Raport z anteny 22.04, godz.10