Batman nie będzie już dbał o bezpieczeństwo Poznaniaków - przechodzi na emeryturę!

2021-04-22 20:14 Wojciech Łuczak
Batman przechodzi na emeryturę!
Autor: Wielkopolska Policja

Mowa o czworonożnym bohaterze - Batman to pies, który udaje się na odpoczynek po ośmiu latach służby w policji.

Batman do Komendy Miejskiej w Poznaniu trafił w 2017 roku z jednostki w Rawiczu. Do jego głównych zadań należało sprawdzanie budynków pod kątem podłożenia materiałów wybuchowych. Ze względów zdrowotnych zakończył służbę i znalazł schronienie w domu swojego przewodnika, z którym do tej pory pracował. Psy zatrudniane są w policji, gdy mają nie mniej niż 12 i nie więcej niż 24 miesiące. Służą później przez średnio 9 lat, co roku zdając specjalny egzamin.

Obecnie w Poznańskim Ogniwie Przewodników Psów Służbowych służbę pełni dwunastu przewodników i dwudziestu czterech czworonożnych funkcjonariuszy. Psy te wykorzystywane są w różnego rodzaju akcjach, między innymi poszukiwawczych, ratowniczych, do wykrywania narkotyków, ale także i do normalnej, codziennej służby patrolowej.

Mówi Marta Mróz z Wielkopolskiej Policji. Czworonożni funkcjonariusze po wieloletniej służbie pozostają pod opieką swoich opiekunów. Gdy jest to niemożliwe, psy, a także konie, trafiają do Stowarzyszenia 'Zakątek Weteranów' niedaleko Wrześni, które się nimi zajmuje.