Autostrada A2

i

Autor: Paula Dąbrowska

Transport

Jak długo autostrada A2 będzie płatna? Kiedy wygasa jej koncesja?

W ostatnim czasie było głośno o opłatach za autostrady. Część z nich jest płatna, a część nie. Zgodnie z ustawą przeprowadzoną kilka miesięcy temu przez PiS, dwa krótkie, państwowe odcinki stały się darmowe. Między Koninem, a Strykowem na A2 i między Wrocławiem, a Sośnicą na A4, to odcinki, na których zaoszczędzimy. Co jednak z A2, która jest zarządzana przez prywatną spółkę?

Autostrady w Polsce

Autostrady w Polsce to 1810,8 km dróg, na których prędkość dozwolona wynosi 140 km/h. 468 kilometrów stanowią autostrady płatne. Pozostałe są płatne. Ostatnio autostrady bezpłatne powiększyły się o 263 kilometry. Przypomnijmy, część autostrad jest w rękach prywatnych.

Płatny odcinek autostrady A2 w Wielkopolsce. Dlaczego? Do kiedy?

Choć fragment autostrady A2 od Konina do Strykowa jest od 1 lipca 2023 darmowy, to na odcinku od Świecka do Nowego Tomyśla i od Nowego Tomyśla do Konina musimy zapłacić. Dlaczego? Zarządcami są dwie prywatne spółki - Autostrada Wielkopolska i Autostrada Wielkopolska II. Koncesję na zarządzanie tymi odcinkami mają do 2037 roku, więc jeszcze przez 14 lat.

Jakie odcinki są jeszcze płatne?

Do 2027 roku na pewno będziemy płacić jeszcze za przejazd 61-kilometrowym odcinkiem A4 zarządzanym przez Stalexport Autostradę Małopolską. Najdłużej, bo do 2039 roku, czyli jeszcze przez 16 lat zapłacimy za 152-kilometrowy odcinek autostrady A1 z Gdańska-Rusocina do Torunia Południe. Tym odcinkiem zarządza spółka Gdańsk Transport Company. Do 4 września w weekendy na odcinku A1 Rusocin - Nowa Wieś przejazdy będą jednak darmowe.

Czy wielkopolskie autostrady są niebezpieczne? Sprawdź!

21-letni kierowca BMW jechał autostradą pod prąd