DS Jowita zostanie zamknięty. Studenci przygotowali petycję. Rektor UAM odpowiada

i

Autor: Ziko, CC BY-SA 3.0 DS Jowita zostanie zamknięty. Studenci przygotowali petycję. Rektor UAM odpowiada

Życie studenckie

DS Jowita zostanie zamknięty. Studenci przygotowali petycję. Rektor UAM odpowiada

2023-04-03 12:13

Co dalej z Domem Studenckim Jowita w Poznaniu? Ten lada moment powinien zostać zamknięty. Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska otrzymała petycję studentów, aby nie zamykać tego zasłużonego akademika.

DS Jowita zostanie zamknięty

Dom Studencki Jowita znajduje się przy ulicy Zwierzynieckiej 7 w Poznaniu. Został on oddany do użytku w połowie lat 60. XX wieku i mieszkało w nim wiele pokoleń studentów. Okazuje się, że ma on zostać zamknięty o czym poinformowała rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bogumiła Kaniewska.

- W ostatnim czasie otrzymałam petycję studencką dotycząca domu studenckiego Jowita i jego dalszych losów. Mieszkańcy akademika zwracają się z prośbą, by nie wyłączać go z użytku i kontynuować jego działalność w kolejnych latach akademickich - napisała prof. Kaniewska.

- Doceniam symboliczną wartość tego budynku, w pełni rozumiem także argumenty studentów i zdaję sobie sprawę z problemów wynikających z niedostatecznej liczby miejsc w akademikach naszej uczelni – niestety, nie mogę przychylić się do tej prośby. Stan techniczny budynku popularnych „Akumulatorów” budzi zastrzeżenia już od kilku lat – z decyzją o wyłączeniu go z użytku czekaliśmy jednak do czasu ukończenia domu studenckiego na Morasku - dodała.

Nowy akademik UAM na Morasku

Budowa nowego akademika na Morasku zbliża się do końca. Prof. Kaniewska podkreśliła, że trwają prace wykończeniowe, a przetargi na na wyposażenie meblowe zostały już rozstrzygnięte

- Nowy akademik rozpocznie funkcjonowanie jesienią 2023 roku. Nadszedł zatem trudny moment, aby ogłosić, że z początkiem nowego roku akademickiego Jowita zostanie zamknięta. Zapewniam, że stanie się to dopiero po uruchomieniu akademika na Morasku (oferującego 400 miejsc, czyli o 93 więcej niż Jowita) - napisała rektor UAM.

Co z osobami, które mieszkają obecnie w DS Jowita? Wiadomo, że będą one zajmować swoje pokoje do końca roku akademickiego, a także – o ile otrzymają na to zgodę – podczas wakacji. - Równocześnie w najbliższej turze przydziału miejsc w domach studenckich studenci nie będą mieli już możliwości aplikowania o miejsce w Jowicie. Przewidujemy także nowe miejsca zatrudnienia dla pracowników tego obiektu, a znajdujące się tam jednostki będą z czasem przenoszone do innych lokalizacji - wyjaśnia.

Co z budynkiem DS Jowita?

Co się stanie z budynkiem DS Jowita przy ulicy Zwierzynieckiej? Stan techniczny budynku nie pozwala na dalsze jego wykorzystywanie w celach mieszkalnych czy hotelowych. Na to wskazują ekspertyzy budowlane i pożarowe obiektu. Jakie będą dalsze losy tego miejsca? - Przypomnę, że budynek ten został wybudowany w latach 60-tych XX wieku. Akademik został wzniesiony, co w tamtych latach nie stanowiło przeszkody, na gruntach wywłaszczonych w sposób nieprawidłowy. W efekcie pojawiły się roszczenia byłych właścicieli do części działek pod budynkiem, co skutecznie eliminowało możliwość jakichkolwiek modernizacji lub przebudowy budynku w celu dostosowania go aktualnych wymogów technicznych i pożarowych. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że działki UAM (pod Jowitą i pod stołówką) były i nadal są rozdzielone i otoczone działkami należącymi do prywatnych inwestorów, niezainteresowanych współpracą z UAM przy ewentualnej przebudowie uczelnianych budynków. Mimo wszystko władze uczelni rozważały możliwość dostosowania budynków do wymogów prawnych i standardu oczekiwanego przez użytkowników. Jedna z ostatnich ekspertyz (wykonana w 2021 roku) wykazała, że koszt takiej przebudowy wyniósłby 80 mln zł netto. Dziś kwota ta, biorąc pod uwagę inflację, urosłaby z pewnością do 90–100 mln zł. Wobec tych faktów władze Uniwersytetu – po uzyskaniu ekspertyzy rzeczoznawców, a także po zasięgnięciu opinii Rady Uczelni – podjęły decyzję o podjęciu przygotowań do sprzedaży Jowity. Mając na uwadze, jak ważne jest to miejsce dla społeczności UAM i miasta Poznania, procedura ta zostanie poprzedzona konkursem architektonicznym na wizję zagospodarowania tej przestrzeni. Konkurs zostanie zorganizowany we współpracy z Fundacją Rozwoju Miasta Poznania oraz władzami Miasta. Fundusze pozyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na budowę nowego domu studenckiego - opowiada prof. Kaniewska.

Studenci leczą wirtualnych pacjentów