Centrum Szyfrów Enigma

i

Autor: mat. pras. Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma: Kiedy otwarcie? Co będzie można zobaczyć? [SZCZEGÓŁY]

2020-10-07 15:37

O tej inwestycji mówi się w Poznaniu do dawna. Jednak już od jakiegoś czasu trwają prace nad stworzeniem Centrum Szyfrów Enigma. Na jakim są etapie? Kiedy otwarcie CSE? Co będzie można tam zobaczyć? Przeczytajcie więcej na stronie internetowej ESKI Poznań.

ESKA XD #004

Centrum Szyfrów Enigma zlokalizowane będzie w budynku Collegium Martineum, przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Kościuszki. Jeszcze przed wojną, zanim powstała tam siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, znajdował się w tym miejscu oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej.

Centrum Szyfrów Enigma będzie czymś więcej niż muzeum. Chcemy w nim pokazać historię kryptologii w przystępny sposób. Opowiedzieć, jak łamanie niemieckiego szyfru zaczęło się w Poznaniu, jakimi narzędziami posługiwali się nasi bohaterowie: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski oraz jak ich osiągnięcia przełożyły się na skrócenie drugiej wojny światowej. Pokażemy również, jakie jest współczesne wykorzystanie osiągnięć kryptologii w cyfryzacji. Zależy nam na tym, by Centrum Szyfrów Enigma było miejscem, które nie tylko pokazuje przeszłość, ale i wskazuje przyszłość

podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Równolegle do robót budowlanych trwają prace związane z przygotowaniem ekspozycji.

mówi Szymon Dąbrowski, konsultant merytoryczny Centrum Szyfrów Enigma. Mieszkańcy CSE będą mogli odwiedzić już latem przyszłego roku.

Przede wszystkim chcemy opowiedzieć o tym, co się wydarzyło w Poznaniu - o zorganizowanym tu kursie łamania szyfrów, o którym rzadko się wspomina, a który był przecież rewolucją w kryptologii. My również zaprosimy naszych gości do kursu szyfrów - każdy będzie mógł spróbować swoich sił w łamaniu kodów. Druga część wystawy poświęcona będzie Enigmie. Opowiemy o maszynach służących do walki z jej szyfrem oraz o sztafecie łamania Enigmy, którą rozpoczęli Polacy, a następnie przekazali pałeczkę Brytyjczykom, Francuzom, wreszcie Amerykanom. Ale historia ta nie skończyła się na pokonaniu hitlerowskich Niemiec, jej konsekwencją jest rozwój technologii cyfrowej aż do dzisiejszego dnia

Sonda
Czy popierasz protest rolników?