78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak wyglądać będą obchody w Poznaniu?

2022-08-01 13:16
Powstanie Warszawskie - obchody w Poznaniu
Autor: Poznan.pl Powstanie Warszawskie - obchody w Poznaniu

1 sierpnia poznanianki i poznaniacy upamiętnią 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Główne obchody odbędą się o godz. 17:00 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Poza oficjalnymi uroczystościami będzie można również obejrzeć spektakl Teatru Muzycznego, na który zaproszono uczestników wydarzenia i kombatantów.

Obchody w stolicy Wielkopolski rozpoczną się już o godzinie 15.30 mszą św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry 11. Tam przedstawiciele władz samorządowych i rządowych złożą wiązankę kwiatów.

O godz. 17:00 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej rozpoczną się uroczystości główne. Tuż po nich przedstawiciele władz Miasta złożą także kwiaty pod tablicą w krużgankach Kościoła oo. Dominikanów. Uroczystości organizowane są przez Miasto Poznań oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu Wielkopolska.

W tym roku na uczestników warszawskiego zrywu oraz mieszkańców i mieszkanek Poznania czeka wyjątkowa propozycja. Teatr Muzyczny przygotował spektakl: "A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim", na który zaproszeni zostali żyjący uczestnicy Powstania Warszawskiego, przedstawiciele poznańskiego środowiska kombatanckiego, a także poznanianki i poznaniacy.

Przedstawienie oparte jest na motywach poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Składa się w całości z wierszy i prozy poety. Pośród prezentowanych utworów znajdują się między innymi: "Dwie miłości", "Spotkanie", "Wyroki", "Pokolenie'" czy "Elegia o chłopcu polskim". Podczas spektaklu usłyszymy piosenki do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.

Wejściówki na przedstawienie są darmowe i można je odbierać w Centrum Informacji Kulturalnej, przy ul. Ratajczaka 44. 

Z uwagi na przebywających w stolicy Wielkopolski obywateli Ukrainy o godzinie "W" nie zostaną uruchomione syreny alarmowe. Z tego powodu nie włączano syren w kwietniu, w rocznicę katastrofy smoleńskiej - Miasto jest w tej sprawie konsekwentne. 

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE