Na weekend

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Mówią, że tam straszy! Odkrywamy tajemnice tego miejsca. Ile trwa zwiedzanie i ile kosztują bilety?

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe jest miejscem o wielu legendach i tajemnicach. W artykule opowiadamy historię zamku w woj. świętokrzyskim, zdradzamy podstawowe informacje o tym miejscu, atrakcje, ceny i odpowiadamy na pytania - czy tutaj straszy oraz jaki związek ma zamek z okultyzmem? Jakie atrakcje czekają na zwiedzających?

Spis treści

 1. Ruiny Zamku Krzyżtopór - mapa, lokalizacja i wskazówki dojazdu
 2. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe - historia
 3. Zamek Krzyżtopór - ciekawostki
 4. Zamek Krzyżtopór - legenda
 5. Rozrywka na Zamku Krzyżtopór - atrakcje dzienne i nocne
 6. Inne wyjątkowe zamki w Polsce

Ruiny Zamku Krzyżtopór - mapa, lokalizacja i wskazówki dojazdu

Zamek Krzyżtopór znajduje się w Ujeździe, w województwie świętokrzyskim. Miasto to jest kilkanaście kilometrów od Ostrowca Świętokrzyskiego, a dojazd do Zamku Krzyżtopór możliwy jest drogą krajową 5 oraz wojewódzką 757. 

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe - historia

Zbudowany w latach 1621-1644 przez ród Ossolińskich w stylu włoskim "palazzo in fortezza" (pałac w twierdzy), Krzyżtopór miał burzliwą historię. Jego pierwszy właściciel - Krzysztof Ossoliński - był człowiekiem wyedukowanym i zafascynowanym światem. Główną inspiracją dla zamku stanowił pałac Caprarola odwiedzony przez szlachcica w trakcie wycieczki do Rzymu. 

Po śmierci Ossolińskiego, zamek przeszedł najpierw na jego jedynego syna, a potem na różnych właścicieli z rodów Kalinowski, Denhoff, Morsztyn i Pac. Ostatnim władcą zamku był Jan Michał Pac, który przygarnął zwolenników konfederacji barskiej pod swoje skrzydła, ale po jej upadku został zmuszony uciec z kraju i pozostawić zamek samemu sobie.  

Odbudowa Zamku Krzyżtopór - rekonstrukcja

Od roku 1956 prowadzone są starania, aby odbudować obecną ruinę. W latach 2010-2013 zrealizowana została inwestycja "Zamek Krzyżtopór markowym produktem województwa świętokrzyskiego", która warta była 12 mln złotych i miała na celu renowację, uatrakcyjnienie oraz promocję Zamku Krzyżtopór. 

Zobacz też: Zamek Krzyżtopór - jak zwiedzać, żeby się nie znudzić? Wskazówki, zdjęcia, aplikacja, historia

Front zamku Krzyżtopór

i

Autor: wallpaperflare.com Istnieje wiele ponurych legend związanych z Zamkiem Krzyżtopór. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to świetne miejsce do zwiedzenia w trakcie weekendu!

Zamek Krzyżtopór - ciekawostki

Zamek Krzyżtopór dysponuje bogata historią, a poniżej znajdziecie kilka ciekawostek związanych z tym miejscem: 

 • Znajdziemy tu wiele inspiracji okultystycznych i astrologicznych,
 • mówi się, że na zamku straszy,
 • zamek często przechodził z rąk do rąk, gdyż jego nowi właściciele stosunkowo szybko umierali,
 • pierwotnie na zamku znajdowało się 30 tysięcy dachówek,
 • do wybudowania użyto ponad 11 tysięcy ton piaskowca,
 • budowa zamku trwała 17 lat.
Krzyżtopór zimą

i

Autor: Zerojeden - CC BY-SA 3.0 PL

Zamek Krzyżtopór - legenda

Na Zamku Krzyżtopór możemy usłyszeć kilka legend - jedna o bardzo popularnej Białej Damie, druga o Wrednej Bestii, a trzecia o pewnym szlachcicu.

O ile ta pierwsza wspomina o kobiecie, która pokutuje za swoje złe czyny, o tyle droga mówi o przerośniętym szczurze przypominającym psa. Na każdego na kogo szczekał, wydawany był wyrok wtrącenia do lochu, gdyż posiadająca szczura szlachcianka była przekonana, że wyczuwa on ludzi o złych intencjach. 

Trzecia legenda z kolei nawiązuje do poprzedniej. W tej opowieści też pojawia się zła szlachcianka i pies wydający wyroki. Mówi się, że na zamek przybył szlachcic, na którego pies zaczął szczekać. Kiedy strażnicy mieli wziąć go na tortury, to wyciągnął on miecz i pokonał wszystkich na zamku włącznie z psem, wierząc, że atakuje nikczemników. 

Ruiny o poranku

i

Autor: pixabay.com

Rozrywka na Zamku Krzyżtopór - atrakcje dzienne i nocne

Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych na Zamku Krzyżtopór jest nocne zwiedzanie prowadzone od kwietnia do listopada. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu oraz specjalnie przygotowanym ścieżkom wewnątrz zamku, odkryjemy go ze strony, z jakiej nigdy nie mielibyśmy okazji. Na naszej ścieżce spotkamy przerażającą Białą Damę, a jeśli zakupimy bilet premium, to weźmiemy udział w warsztacie tańca dworskiego oraz ujrzymy pojedynek rycerski.

Poza tym, na zamku organizowanych jest wiele imprez, takich jak koncerty, eventy oraz przedstawienia. Jednym z popularniejszych wydarzeń jest "Gala Walk Rycerskich" - trzecia edycja tego eventu odbędzie się 13 sierpnia 2023 roku. Warto też wspomnieć o piknikach i festiwalach takich jak "Festiwal Chorągwi" czy "Dzień Dziecka w Krzyżtoporze"

Ile trwa zwiedzanie Zamku Krzyżtopór w Ujeździe?

Na zwiedzanie zamku powinniśmy poświęcić od 60 do 120 minut.

Godziny otwarcia i ceny Zamku Krzyżtopór

W sezonie turystycznym zamek jest otwarty od 8:00 do 20:00. Między wrześniem, a październikiem od 8:00 do 18:00, z kolei poza sezonem od 8:00 do 16:00. 

Bilet normalny kosztuje 18 zł, ulgowy 15 zł, a grupowy (powyżej 20 os.) 14 zł. Na stronie głównej Zamku Krzyżtopór można znaleźć więcej informacji. 

Na nocne zwiedzanie musimy wykupić bilet normalny o wartości 35 zł lub bilet premium kosztujący 55 zł

Inne wyjątkowe zamki w Polsce

W Polsce znajduje się wiele pięknych zamków o wyjątkowej historii czekającej na odkrycie. W poniższym artykule przybliżamy ich szczegóły, lokalizację, a także przeszłość.

Czytaj też: Najpiękniejsze zamki w Polsce do zwiedzania - zdjęcia. Ile ich jest łącznie? Który jest największy?