Spis treści
Wakacje to czas odpoczynku, ale też niemałych wydatków. Tegoroczne wakacje będą droższe – rosną koszty noclegów, transportu, jedzenia (raport Wakacyjny Portfel Polaków 2025). Pomimo rosnących cen, szczególnie w popularnych destynacjach, Polki i Polacy wciąż podchodzą do wakacyjnych finansów dość intuicyjnie – jak pokazuje najnowsze badanie SW Research na zlecenie XTB, tylko 30% badanych zawsze dokładnie planuje wydatki na wyjazd, a częściej niż co trzecia osoba robi to ogólnie, bez szczegółowych wyliczeń.
Polecany artykuł:
Szukamy oszczędności, ale nie wszędzie
Zdecydowana większość badanych deklaruje chęć oszczędzania w podróży. Polacy najczęściej ograniczają wydatki na zakupach w centrach handlowych (42%) oraz na jedzeniu na mieście (37%). Mężczyźni oszczędzają aktywniej i częściej deklarują cięcia wydatków na zakwaterowanie, transport czy nawet lokalne pamiątki.
Niezależnie od podejścia, ponad trzy czwarte osób podróżujących za granicę czuje satysfakcję, gdy uda im się trafić na korzystne ceny lub zniżki – to nie tylko korzyść finansowa, ale też przyjemność z dobrze rozegranego zakupu. Prawie połowa badanych (49%) targuje się za granicą i negocjuje cenę z lokalnymi sprzedawcami. Do tego 7 na 10 osób przyznaje, że przelicza ceny na złotówki, co pomaga lepiej orientować się w kosztach, choć bywa też źródłem stresu, zwłaszcza gdy kurs walut nie sprzyja portfelowi.
Choć lubimy ciąć koszty, to nie oszczędzamy na wszystkim. Polacy chętnie wydają więcej na doświadczenia – tylko 17% respondentów deklaruje, że ogranicza wydatki na wycieczki fakultatywne czy lokalne atrakcje. Co więcej, aż 42% badanych woli zapłacić więcej, by wykonać profesjonalne zdjęcie i podzielić się nim w mediach społecznościowych. To znak, że dla wielu liczą się nie tylko przeżycia, ale także ich jakość.
Coraz częściej podczas wakacyjnych zakupów stawiamy na lokalne produkty zamiast globalnych marek – aż 70% badanych deklaruje, że do ich koszyków trafiaj lokalne rękodzieło czy produkty spożywcze.

i
Czym płacimy za granicą? Gotówka wciąż na prowadzeniu
Pomimo rosnącej popularności nowoczesnych metod płatności, gotówka wciąż króluje w portfelach Polaków za granicą. Aż 73% badanych preferuje płacić gotówką – szczególnie kobiety (75%) są przywiązane do fizycznego pieniądza, podczas gdy mężczyźni (70%) nieco chętniej sięgają po cyfrowe rozwiązania.
Nowoczesne metody zdobywają jednak coraz większą popularność. Już 26% Polaków korzysta z elektronicznych portfeli i kart wielowalutowych, które pozwalają uniknąć kosztownych przewalutowań i ułatwiają kontrolę nad budżetem. Częściej sięgają po nie mężczyźni (25%) niż kobiety (23%).
W podróży coraz częściej stawiamy na wygodę, ale nie powinniśmy zapominać o bezpieczeństwie. Płatności kartą, zwłaszcza wielowalutową, mogą być nie tylko komfortowe, ale też pozwalają ograniczyć noszenie większej ilości gotówki – a tym samym ograniczyć ryzyko jej zgubienia lub kradzieży. Trzeba jednak pamiętać, by nie tracić czujności: nie tracić jej z oczu podczas płacenia, aktywować limity kwotowe, alerty o transakcjach i nie zapisywać PIN-u. Proste środki ostrożności mogą uchronić nas przed stresem i stratą pieniędzy
- mówi Damian Bielecki, Zastępca Inspektora Ochrony Danych Osobowych w XTB.
Wśród takich rozwiązań wyróżnia się eWallet dostępny w aplikacji inwestycyjnej XTB – która właśnie rozszerzyła swoją ofertę do aż 19 walut z czterech kontynentów, umożliwiając użytkownikom wygodne płatności. To wygodna opcja dla tych, którzy chcą płacić mobilnie, a przy tym maksymalnie zoptymalizować koszty. eWallet zyskuje na popularności wśród podróżujących, a jego dostępność już w dziewięciu krajach pokazuje rosnące zainteresowanie użytkowników w skali międzynarodowej.
Usługa jest dostępna dla osób fizycznych posiadających rachunek inwestycyjny w XTB. Dostawcą usług eWallet, w tym rachunków płatniczych i karty, jest DiPocket UAB, Instytucja Pieniądza Elektronicznego zarejestrowana przez Bank Litwy. Karta jest wystawiona na licencji Mastercard.