ciekawostka

"Opowieści z Narnii" kręcono pół godziny drogi od Polski. Zobacz wyjątkowe miejsce!

2023-11-27 14:16

Mało kto wie, że tak blisko Polski kręcono kultowe "Opowieści z Narnii". Zaledwie 30 kilometrów od granicy znajduje się to wyjątkowe miejsce. Turyści z Polski odwiedzają to miejsce rzadko, a to wielka gratka dla fanów przyrody i kina. To miejsce zachwyca!

Czeska Szwajcaria, bo taką nazwę nosi popularne "skalne miasto" znajduję się tylko 30 kilometrów od polskiej granicy. Czeski Park Narodowy potrafi zachwycić widokami nawet najbardziej wybrednego wędrowce. Czeska Szwajcaria jest świetnym pomysłem na rodzinny, weekendowy wypad. Mało kto wie, że to właśnie tam kręcono sceny do kultowego filmu "Opowieści z Narnii".

Magiczne miejsce nieopodal Polski

Czeska Szwajcaria to kraina bazaltowych kolumn i skalnych bram. Turyści mogą zobaczyć tam naturalne skalne iglice, baszty, tarasy, czy pionowe ściany. Jedną z największych atrakcji Parku Narodowego jest największa w Europie piaskowa brama - Prawczicka brama. Swoją uwagę przykuwa także skalny most, który mierzy 16 metrów wysokości i 26,5 metra szerokości. To z niego rozciąga się najpiękniejszy widok na park.

Z Wrocławia na weekend. Czeska Szwajcaria i słynna Prawczicka Brama

"Opowieści z Narnii" i "Królewna Śnieżka"

To wyjątkowe miejsce w Czechach było inspiracją dla wielu artystów. To tutaj, część swojej znakomitej baśni "Królewna Śnieżka", napisał duński bajkopisarz Hans Christian Andersen. Filmowcy z Hollywood, nagrali z kolei w tym miejscu, sceny do "Opowieści z Narnii". Do najciekawszych atrakcji Czeskiej Szwajcarii należą:

  • Mariina Skala - drewniana altana jako taras widokowy,
  • Falkenstein - skała, na której kiedyś znajdował się zamek,
  • Wąwozy Kamenice - przepiękne korytarze nad rzeką Kamenica, które można podziwiać z pozycji kajaka,
  • Panska Skala - wzgórze z kolumnami pochodzenia wulkanicznego.

Park Narodowy "Czeska Szwajcaria" został utworzony 1 stycznia 2000 roku. Pierwszy przewodnik po "Czeskiej Szwajcarii" pojawił się już w 1826 roku. W późniejszych latach, przepiękne skały i nietuzinkowa okolica Parku Narodowego, została okrzyknięta jednym z najlepszych i najbardziej znanych rejonów wspinaczkowych.

W 2006 roku, w wyniku pożaru spaliła się część lasu. Kolejny pożar miał miejsce w 2022 roku, a przy akcji ratunkowej brało udział około 1000 strażaków, 20 helikopterów i 5 samolotów.