Czeska Szwajcaria po pożarze. Jeszcze niedawno chodzili tamtędy turyści. To nie koniec walki z żywiołem [ZDJĘCIA]

2022-08-04 11:58
Tak wygląda Czeska Szwajcaria po pożarze. Jeszcze niedawno chodzili tamtędy turyści [ZDJĘCIA]
Autor: screen/ Facebook Lubuscy Łowcy Burz/ Facebook Meteo Dolny Śląsk

Pożar, który rozpoczął się w niedzielę 25 lipca rano na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, trwa nieprzerwanie od 10 dni. Jeszcze w środę (3 sierpnia) pojawiały się tam kolejne skupiska ognia. W trakcie walki z żywiołem musiano ewakuować turystów, skautów i mieszkańców jednej gminy. Później do pomocy przystąpili strażacy z innych krajów, w tym z Polski. Teraz, pojawiły się zdjęcia, jak wygląda Czeska Szwajcaria w niektórych miejscach po pożarze. Widok jest bardzo smutny.

Dziesiątego dnia od wybuchu pożaru w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria strażakom udało się ograniczyć obszar objęty żywiołem o ponad połowę, do 400-450 hektarów. W kilku rejonach parku w ciągu dnia pojawiały się jednak ponowne skupiska ognia. Sytuacja jest opanowana, jednak to jeszcze nie koniec. Tym bardziej, że przez najbliższe dni ma być ponownie ponad 30 stopni C.

Sztab kierujący akcją gaśniczą ściągnął ze wszystkich regionów Czech ręczne kamery termowizyjne, które mają pomóc strażakom w bieżącym określaniu miejsc, gdzie nadal tli się ogień. Ściągnięto także indywidualne plecaki gaśnicze o pojemności 20 litrów wody; stanowią wyposażenie strażaków, którzy dogaszają rejon pożaru.

Dobra informacja jest taka, że są także miejsca, w których ognia już nie ma. Gorsza, że widok tych terenów po walce z żywiołem jest naprawdę przygnębiający. Jeszcze niedawno przecież chodzili tamtędy turyści. W sieci pojawiły się zdjęcia, jak aktualnie wyglądają niektóre obszary Czeskiej Szwajcarii. Sprawdźcie poniżej.

Strażacy muszą się często zmieniać ze względu na panujące upały. Zdarzają się sytuacje, w których zanim dotrą na miejsce akcji, są już wyczerpani. W środę jeden ze strażaków zasłabł i został przewieziony do szpitala. Na najbliższe dni prognozowane są temperatury nadal przekraczające 30 stopni C.

W środę w walce z pożarem uczestniczyły samoloty i śmigłowce. Czeskie i słowackie maszyny gasiły także skupiska ognia w sąsiednich Niemczech, gdzie płonie park Saska Szwajcaria.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE