Ivan Šprajc, Cywilizacja Majów

i

Autor: pixabay // Screen/Facebook/@Ivan Šprajc Ivan Šprajc wraz z ekipą naukowców odkryli zaginione miasto Majów (zdjęie poglądowe)

Historyczne odkrycia

Odnaleziono zaginione miasto Majów! To przełomowe odkrycie!

2024-12-03 9:27

Ivan Šprajc wraz z innymi archeologami znaleźli pozostałości starożytnego miasta Majów i nazwali je Ocomtún. Odkrycie słoweńskiego naukowca przykuło uwagę całego świata. Czy teraz dowiemy się jak doszło do upadku jednej z najstarszych cywilizacji?

Archeolog Ivan Šprajc spędził niemal 30 lat na odkrywaniu dawno zaginionych miast ukrytych głęboko na meksykańskim półwyspie Jukatan. Tamtejsze lasy tropikalne skrywają jeszcze wiele tajemnic, a archeolodzy nie przestają poszukiwać kolejnych reliktów przeszłości. Praca archeologa wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń, jednak, jak podkreśla sam Ivan Šprajc trzeba pocierpieć, aby znaleźć coś, czego nikt nigdy nie odkrył.

Eska Summer City Olsztyn w Fuego Infernal

Trzeba być trochę szalonym do tej pracy (...) Trzeba uważać na węże, owady, jaguary i wszystko inne. Ale jest coś, co nas popycha. Trzeba trochę pocierpieć, jeśli chce się znaleźć coś, co niewielu ludzi kiedykolwiek widziało, co było ukryte przez tyle wieków - powiedział.

Ivan Šprajc odkrył kolejne już miasto cywilizacji Majów

The Guardian określił niegdyś Ivana Šprajca "prawdziwym Indiana Jonesem". To człowiek, który od dziesięcioleci przedziera się przez najniebezpieczniejsze dżungle świata w poszukiwaniu śladów dawnych cywilizacji.

W 2013 roku wraz ze swoją ekipą odkryli na półwyspie Jukatan 40-tysięczne miasto z VIII wieku zwane Chactún, które przez lata pozostawało pochłonięte przez las deszczowy. Z kolei 2014 roku zlokalizowali kolejne dwa - Lagunita i Tamchén.

Pod koniec zeszłego lipca 2023, w meksykańskiej strefie ochrony ekologicznej Balamkú, Ivan i jego ludzie natknęli się na pozostałości starożytnego miasta Majów, w skład którego wchodzą liczne budowle w kształcie piramid sięgające nawet 15 metrów. Archeolog nazwał to miejsce Ocomtún („kamienna kolumna” w języku Majów Yucatec). Datuje się, że miejsce to było zamieszkiwane przez dawne ludy między 600-800 rokiem n.e.

Te miasta zaginęły w czasie. Nikt nie wiedział dokładnie, gdzie się znajdują - powiedział Šprajc w rozmowie z BBC.

Teorie na temat upadku cywilizacji Majów

Majowie uważani są za jedną z najpotężniejszych cywilizacji półkuli zachodniej. Byli genialnymi astronomami, matematykami, opracowali kalendarz, którzy okazał się dokładniejszy od juliańskiego, a już w okresie 300 lat p.n.e mieli opracowany własny system pisma i tworzyli książki. Co więcej, wynaleźli grę w piłkę i gumę.

Niestety, na przełomie XVII i IX wieku n.e. cywilizacja Majów nagle upadła i do dnia dzisiejszego nie wiadomo, co było tego przyczyną. Rewolty społeczne, które doprowadziły do obalenia przyjętego porządku, głód spowodowany zmianami demograficznymi, katastrofa klimatyczna w postaci śmiercionośnej suchy, wielki pożar, wojna. Teorii jest wiele, jednak naukowcy nie poddają się i starają się wyjaśnić te okoliczności.