Piękna Polska

Krzywy las. Jak powstał cud natury pod Gryfinem? Jak dojechać i czy jest zagrożony? Zdjęcia

Krzywy las pod Gryfinem w Zachodniopomorskiem to wyjątkowy pomnik przyrody i przez lata nie wiadomo było, jak powstał. Dziś mamy już prawdopodobną odpowiedź na to pytanie, co więcej - krzywych lasów jest więcej! Zobaczcie zdjęcia lasu spod Szczecina i sprawdźcie, jak tu dojechać. Czy rzeczywiście las przestanie niedługo istnieć?

Spis treści

  1. Jak powstał krzywy las pod Gryfinem?
  2. Krzywy las może przestać istnieć - czy to prawda?
  3. Krzywe lasy w Polsce - nie tylko Gryfino
  4. Jak dojechać do krzywego lasu pod Gryfinem? Mapa

Jak powstał krzywy las pod Gryfinem?

Teorii mających wyjaśnić powstanie krzywego lasu narosło przez lata całe mnóstwo. Choć nie zachowały się żadne dokumenty, mające jednoznacznie rozwiać wątpliwości, najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie tajemnicy jest dość proste - jak podaje Nadleśnictwo Gryfinopomnik natury powstał dzięki ingerencji człowieka.

Wcale nie poprzez lądowanie UFO, przejazdy czołgów czy inne nadprzyrodzone ingerencje czy spiski. Przyjmuje się, że lokalni cieśle celowo deformowali sosny, by wykorzystać je następnie do produkcji sań i mebli wymagających giętego drewna.

Czy było tak na pewno? Oczywiście takie stwierdzenie byłoby nadużyciem, niemniej jest to obecnie najbardziej prawdopodobna teoria.

Krzywy las może przestać istnieć - czy to prawda?

Niestety, to prawda - krzywy las kurczy się z każdym rokiem. Według szacunków miał powstać w 1934 roku, co daje mu obecnie niemal 90 lat. Żywotność sosen to ok. 100 lat. Powierzchnia lasu stopniowo się zatem kurczy i nie ma na to rady, poza dosadzaniem nowych zdeformowanych drzew.

Jak informuje Portal samorządowy, już teraz trwa proces rewitalizacji lasu. Wyznaczono dwa obszary, na których rosnąć będą sadzonki - na jednym powstałe z nasion zdeformowanych sosen (być może gałęzie wygięły się samoistnie?), na drugim zdeformowane przez leśników.

Gdy te drzewka się przyjmą i zaczną rosnąć, to za kilka lat rozpoczniemy proces gięcia. Mamy zaplanowane trzy rodzaje technik. Będzie to polegało na tym, że będziemy powoli usuwać główny przewodnik i zostawiać jedną, najsilniejszą gałąź boczną - i ją wyginać. [...] Główne założenie jest takie, że krzywizny, które powstaną w przyszłym Krzywym Lesie, powstaną z gałęzi bocznych. Zakładamy, że tak powstawał nasz Krzywy Las — wyjaśnił zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino, Daniel Pogorzelec.

Krzywe lasy w Polsce - nie tylko Gryfino

Krzywe lasy w Polsce możecie spotkać w kilku miejscowościach - głównie na północy kraju. Znajdują się m.in.:

  • w Nowym Czarnowie pod Gryfinem niedaleko Szczecina,
  • w Sobieszewie w Gdańsku,
  • w Mrzeżynie ok. 20 km od Kołobrzegu,
  • w Borach Dolnośląskich w Pieńsku (woj. dolnośląskie).

Jak dojechać do krzywego lasu pod Gryfinem? Mapa

Ze Szczecina kierujcie się na południe - droga DK31 prowadzi wzdłuż Odry Wschodniej. Za Gryfinem trzymajcie się ul. Łużyckiej, a następnie Przemysłowej. Przy wjeździe do Nowego Czarnowa zobaczycie "witacz" wskazujący drogę do Krzywego Lasu - skręćcie w prawo, tak jak pokazuje - traficie od razu na parking. 

Zobacz też: Bór na Czerwonem idealny na spacer. Jak dojechać? Co zobaczyć w okolicy?