Skarby Polski

17 najcenniejszych zabytków w Polsce. Zobacz cuda z polskiej listy UNESCO

Wspaniałe budynki i piękne okoliczności przyrody unikalne na skalę światową. Polska ma aż 17 skarbów, które komitet UNESCO uznał za bezcenne i objął swoją ochroną. Zebraliśmy ich zdjęcia w jedno miejsce - sprawdźcie, czy słyszeliście o nich wszystkich i ile widzieliście na własne oczy. Zainspirujcie się na weekend!

Spis treści

  1. Co to jest UNESCO i czym się zajmuje?
  2. Obiekty UNESCO w Polsce
  3. Który kraj ma najwięcej obiektów UNESCO?

Wakacje w Polsce śladami listy UNESCO? Na liście światowego dziedzictwa znajduje się wystarczająco dużo rodzimych obiektów, by wypełnić dłuższy urlop po brzegi. Puszcze, jeziora, wspaniałe budynki, kopalnie i miejsca pamięci. Przygotowaliśmy galerię wszystkich polskich obiektów na liście UNESCO.

Co to jest UNESCO i czym się zajmuje?

Wbrew pozorom UNESCO nie zajmuje się wyłącznie monitorowaniem zabytków i dóbr naturalnych. Organizacja działająca przy ONZ powstała, by wspierać współpracę międzynarodową w takich kwestiach jak sztuka, kultura, nauka i prawa człowieka. Wspiera działania oświatowe i kulturalne.

Kiedy powstało UNESCO?

Organizacja powstała po II Wojnie Światowej, w 1945 roku.  Swoją siedzibę ma w Paryżu.

Co oznacza skrót UNESCO?

UNESCO to skrót od United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization - Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury.

Czym jest lista UNESCO?

Lista światowego dziedzictwa UNESCO zawiera obiekty dziedzictwa kulturowego i naturalnego o powszechnej wartości, które należy zachować dla przyszłych pokoleń. Lista zaczęła obowiązywać w 1972 roku. Obecnie znajdują się na niej 1157 obiektów.

Obiekty UNESCO w Polsce

Polska ma 17 obiektów wpisanych na listę UNESCO - 15 kulturowych i 2 naturalne. Wśród nich znajdują się takie miejsca jak:

  • Puszcza Białowieska
  • Stare Miasto w Warszawie
  • Hala Stulecia we Wrocławiu
  • Stare Miasto w Krakowie
  • Zamek krzyżacki w Malborku
  • Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni

Wszystkich 17 obiektów zobaczycie w naszej galerii.

Który kraj ma najwięcej obiektów UNESCO?

Największą liczbą obiektów wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO mogą się poszczycić Włochy - mają ich aż 58! Drugie miejsce zajmują Chiny (56), a trzecie Niemcy (51).

Jak dobrze znasz stolice świata? QUIZ ze stolic wszystkich kontynentów

Pytanie 1 z 11
Co jest stolicą Libii?