Powiat wykorzysta pomysł młodych techników? Może być pomocny w opiece nad seniorami w DPS - ie

2021-05-11 18:02
system dps
Autor: BŹ

Sprawniejsza opieka nad seniorami w Domu Pomocy Społecznej - za pomocą sieci sensorycznych. System wymyślili uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim na tegoroczny konkurs TECHNOGRANÓW organizowany przez powiat ostrowski. Pomysł został zauważony i nagrodzony. Ale też powiat nie wyklucza, że z niego skorzysta organizując prace w nowym DPS- ie, który budowany jest w Ostrowie.

System oparty jest na inteligentnych opaskach, które noszą seniorzy i specjalnym programie komputerowym, który odbiera wszystkie sygnały z opaski.

A to daje szansę na szybką, ewentualną pomoc - mówi jeden z twórców systemu - Jakub Rosiński.

Wiemy, że w takich ośrodkach jak DPS - y brakuje pracowników. A nasz system pozwala na monitorowanie pensjonariuszy. Ci muszą mieć nasze opaski, które wysyłają sygnały na specjalną stronę w komputerze i wtedy pracownik widzi co się dzieje u poszczególnych podopiecznych. I może zareagować w przypadku zagrożenia.

Chodzi o to, by pensjonariusze mogli być w łatwy sposób monitorowani przez swoich opiekunów. Opaski zawierają takie czujniki, jak 10 bitowy (LIS3DH) czujnik ruchu, 3-osiowy akcelerometr, czujnik temperatury oraz czujnik pola magnetycznego. Za pomocą opasek można sprawdzić, czy dana osoba się przewróciła, bądź potrzebuje jakiejkolwiek pomocy. Podczas konfigurowania opasek w systemie, można dołączyć kartotekę pensjonariusza, co w łatwy sposób pozwoli na stworzenia pełnej bazy danych pensjonariuszy i szybki dostęp pracownikowi DPS-u do ważnych informacji na temat pensjonariusza, takich jak. uczulenie, niezbędne leki itp.

Współautorem projektu jest drugi Jakub -  Wojdziak.

Opiekunem uczniów był nauczyciel Paweł Sobczak.

Pomysł młodych techników uzyskał wyróżnienie w kategorii TECHNO - INNOVATOR.

Uczniowie liczą, że pomysł na tyle się spodoba, że faktycznie zostanie wykorzystany w nowym DPS - ie w Ostrowie. Tym bardziej, że podczas wręczania Technograntów starosta ostrowski Paweł Rajski, któremu DPS podlega, nie wykluczył takiej możliwości. Musi się jednak bliżej z projektem zapoznać.

Wrocławska fontanna multimedialna już działa.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE