Podatek od psa 2023. Od stycznia zapłacimy więcej. Ile wynosi maksymalna stawka?

i

Autor: pixabay.com Podatek od psa 2023. Od stycznia zapłacimy więcej. Ile wynosi maksymalna stawka?

Właściciele psów zapłacą wyższy podatek. Zmiany już od stycznia 2023 roku

2022-12-23 14:41

Właściciele psów nie będą zadowoleni. Od stycznia 2023 roku za swoje czworonogi zapłacą wyższy podatek. O ile wzrośnie opłata za posiadania psa? Czy podatek od psa jest obowiązkowy? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w materiale poniżej.

Podatek od psa. Czy jest obowiązkowy?

Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest opłacanie podatku od psa, który został wprowadzony Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych 12 stycznia 1991 roku. Opłata jest obowiązkowa, jeżeli gmina, w której mieszkamy, zdecydowała się na jej wprowadzenie. Można to sprawdzić na stronie Biuletynu Informacji Publicznej danej gminy lub zapytać w urzędzie.

Ile wyniesie podatek od psa w 2023 roku?

Co roku Ministerstwo Finansów ustanawia nową maksymalną wysokość opłaty. W 2022 roku było to do 135 zł za jednego psa. W 2023 roku podwyżka sięgnie ponad 15 złotych, w związku z czym podatek od psa będzie wynosił maksymalnie 150,93 złote. Nie oznacza to jednak, że taka kwota będzie obowiązywała wszędzie. Każda gmina sama ustala wysokość opłaty, na przykład zależnie od wielkości i rasy psa. Nie może być ona jednak wyższa od tej narzuconej przez rząd.

Podatek od posiadania psa należy płacić co roku. Można to zrobić w kasie gminy, przelewem na jej konto, u osoby, którą wyznaczyła gmina (inkasenta). O dokładnym terminie decyduje gmina. 

Kto jest zwolniony z opłacania podatku od psa?

W niektórych przypadkach możemy być zwolnieni od płacenia podatku od psa. Za jednego psa nie musimy płacić, jeżeli mamy orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a nasz pies jest psem asystującym, orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności bądź mamy więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzimy gospodarstwo domowe. Jeśli mamy więcej psów i spełniamy te warunki – zapłacimy za drugiego i każdego kolejnego psa.

Nie płacimy za 1 lub 2 psy – jeśli płacimy podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Płacimy wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem. To również można sprawdzić na internetowej stronie swojej gminy.

KASIA WĘSIERSKA TRENOWAŁA Z... PSEM! | ESKA XD - Fit vlog #52