Społeczeństwo

Protest przeciwko budowie centrum dystrybucyjnego Lidla. Do Gietrzwałdu zjechali wierni z całej Polski

2023-05-05 13:32

W piątek (5 maja) o godz. 11 w Gietrzwałdzie rozpoczął się protest przeciwko budowie centrum dystrybucyjnego sieci Lidl. Do miejscowości pod Olsztynem zjechali się wierni z całej Polski.

Protest wiernych w Gietrzwałzie

Komitet Obrony Gietrzwałdu, którego przedstawiciele są organizatorami wydarzenia, od godz. 11 protestowali przeciwko budowie centrum dystrybucyjnego Lidla. Na manifestację można było przyjechać autobusem, które podstawiono m.in. w Olsztynie, Ełku czy Warszawie. Odbyła się msza świętą, a tuż po niej wierni przeszli ul. Szkolną pod krzyż z 1860 roku, w pobliżu którego ma powstać nowe centrum sieci.

Petycja w obronie Tronu Matki Bożej w Gietrzwałdzie

Protestujący złożyli w urzędzie gminy także petycję w obronie Tronu Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Pod dokumentem podpisało się ponad 3 tys. osób. Inicjatorzy akcji obawiają się, że do miejscowości będą trafiały odpady Lidla z całego kraju. Wyliczyli, że rocznie może to być 154 tys. ton, w tym 3250 ton niebezpiecznych odpadów, takich jak azbest, freony, zużyte filtry, odpady zawierające rtęć, tzw. HCFC, HFC i inne.

Z kolei wójt gminy uważa, że nowe centrum dystrybucyjne przyniesie korzyści. Dzięki inwestycji, pracę może znaleźć wielu mieszkańców. Gmina również ma czerpać z tego zyski. Do kasy urzędu mogą wpłynąć 3 mln zł tylko za samo przygotowanie działki pod budowę. Ma też poprawić się jakość życia społeczności, transport publiczny oraz dostęp do edukacji.

Tłumy na otwarciu Lidla w Białymstoku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE