Lidl odpowiada protestującym z Gietrzwałdu: Zależy nam, aby być dobrym sąsiadem społeczności lokalnych

i

Autor: Facebook: Komitet Obrony Gietrzwałdu

Społeczeństwo

Lidl odpowiada protestującym z Gietrzwałdu: "Zależy nam, aby być dobrym sąsiadem społeczności lokalnych"

2023-05-08 15:21

O piątkowym proteście wiernych w Gietrzwałdzie zrobiło się głośno w całej Polsce. Wierni sprzeciwiają się budowie nowego centrum dystrybucyjnego sieci Lidl. Ich zdaniem, do miejscowości będą trafiały odpady z całej Polski. Lidl odpowiedział na ich zarzuty, wyjaśniając, że sieć spełnia restrykcyjne wymagania związane z zarządzaniem surowcami wtórnymi.

Protest mieszkańców Gietrzwałdu

Wraca sprawa protestu mieszkańców Gietrzwałdu związanego z budową centrum dystrybucyjnego Lidla. W piątek zorganizowano manifestację, na którą zjechali wierni z całej Polski, m.in. z Warszawy czy z Ełku. Zdaniem przedstawicieli Komitetu Obrony Gietrzwałdu, który zorganizował wydarzenie, do ich miejscowości mogą trafiać niebezpieczne odpady. Protestujący wyliczyli, że rocznie może to być 154 tys. ton, w tym 3250 ton śmieci, takich jak azbest, freony, zużyte filtry, odpady zawierające rtęć, tzw. HCFC, HFC i inne.

W piątek złożono w urzędzie gminy petycję w tej sprawie. Podpisało się pod nią ponad 3 tys. osób.

Z kolei władze gminy odpierają zarzuty. Według nich, do gminnej kasy, tylko za samo przygotowanie działki pod budowę, wpłyną 3 mln zł. Dodatkowo w nowym centrum dystrybucyjnym pracę miałoby znaleźć kilkuset mieszkańców regionu.

Lidl odpowiada protestującym

Głos w sprawie zabrali również przedstawiciele sieci Lidl. W przesłanym do mediów oświadczeniu wyjaśniono, że firma spełnia restrykcyjne wymagania, które ustawodawca nakłada na podmioty zarządzające surowcami wtórnymi. Zaznaczono również, że w nowym centrum pracę znajdzie kilkaset osób, a ich zarobki mają być atrakcyjne. Pełną treść oświadczenia, które Lidl rozesłał mediom, prezentujemy poniżej.

Lidl Polska to firma odpowiedzialna społecznie, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nasze działania miały pozytywny wpływ na otaczającą rzeczywistość. Chcielibyśmy podkreślić, że od samego początku prac nad każdą z naszych inwestycji analizujemy wszelkie warianty, które w największym stopniu są dopasowane do otoczenia i sąsiadującej z inwestycją natury.

Aktualnie jesteśmy zainteresowani wieloma lokalizacjami, w których moglibyśmy wybudować nowe centrum dystrybucji Lidl Polska – jedną z nich jest Gietrzwałd. Znajdujemy się na etapie poszukiwań najbardziej odpowiedniego miejsca. Główną funkcją planowanego Centrum Dystrybucji w Gietrzwałdzie będzie dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych, a także przemysłowych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Obecnie w Polsce funkcjonuje 12 takich centrów dystrybucji Lidl Polska – m.in. w Tarnowie Podgórnym, Bydgoszczy, gminie Psary k. Będzina, Stargardzie, Kałuszynie k. Mińska Mazowieckiego czy gminie Brańszczyk k. Wyszkowa. Zależy nam na tym, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego regularnie dbamy o czystość naszych magazynów, a także zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki którym magazynowe hale są bezpieczne oraz ciche. Nasze obiekty w żadnym stopniu nie emitują do środowiska niekomfortowych zapachów. Ze względu na lokalizację działki w Gietrzwałdzie oraz oddalenie od zwartej zabudowy mieszkalnej, działalność naszego magazynu będzie komfortowa dla mieszkańców miejscowości.

Chcielibyśmy zaznaczyć, że na terenie naszego magazynu surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane. Nadajemy surowcom drugie życie, dlatego odpady będą na bieżąco przekazywane do recyklera. Lidl Polska spełnia wszelkie restrykcyjne wymagania, które ustawodawca nakłada na podmioty zarządzające surowcami wtórnymi – sieć uzyskała wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, dba o zabezpieczenia pożarowe oraz prowadzi ewidencję ich transportu na bieżąco w czasie rzeczywistym. Dzięki prowadzonym działaniom Lidl Polska może dbać o recykling surowców i dać im drugie życie.

Warto również wspomnieć, że jako Lidl Polska, dbamy o tereny zielone dookoła naszych sklepów. W planach budowy Centrum Dystrybucji w Gietrzwałdzie znajduje się zasadzenie kilkudziesięciu drzew na terenie działki oraz sfinansowanie i przeprowadzenie modernizacji kilometrowego odcinka drogi (w ramach prac zostanie m.in. odświeżona nawierzchnia drogi, a także stworzony zostanie chodnik i pas drogi dla rowerów).

Budujemy nasze centra dystrybucji tak, aby mogły uzyskać certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), który jest przyznawany budynkom po dokonaniu wielokryterialnej oceny energetycznej i środowiskowej obiektu, tylko po uzyskaniu pozytywnej opinii. Warto zaznaczyć, że centra dystrybucji sieci Lidl Polska ulokowane w Bydgoszczy, Psarach k. Będzina, Stargardzie oraz w Kałuszynie k. Mińska Mazowieckiego już taki certyfikat posiadają.

Nowe centrum dystrybucji to także kilkaset nowych miejsc pracy dla społeczności lokalnych. Od stycznia 2023 roku pracownicy magazynów zarabiają od 4800 zł brutto do 5250 zł brutto na początku zatrudnienia. Już po roku pracy wzrośnie do poziomu – 5050 zł brutto do 5500 zł brutto. Po dwóch latach zatrudnienia wyniesie od 5300 zł brutto do 5800 zł brutto, a po trzech latach pracy od 5650 zł brutto do 6050 zł brutto.

Poza atrakcyjnymi wynagrodzeniami jednymi z najwyższych w handlu, oferujemy pozapłacowe benefity, takich jak prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie grupowe, karta Multisport, wyprawka „dla maluszka” oraz pierwszoklasisty, a także bezpłatny Program Wsparcia Pracowników, w ramach którego mogą oni skorzystać z pomocy psychologa, prawnika i doradcy finansowego. Jedną z zalet pracy w Lidl Polska jest również szansa na rozwój zawodowy – firma promuje równość płacową kobiet i mężczyzn oraz awanse wewnętrzne. Co więcej, wszyscy pracownicy oraz ich bliscy mogą poszerzać swoje kompetencje, dzięki bezpłatnemu dostępowi do eTutor, platformy do samodzielnej nauki języków obcych online.

Budowa Lidla na bydgoskich Kapuściskach na ostatniej prostej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE