Interwencja policjantki za brak maseczki. Był pościg ulicami miasta [WIDEO]

2020-10-12 7:37 agada
Giżycko. Policjantka interweniowała wobec mężczyny bez maseczki. Był pościg i szamotanina
Autor: Screen z YouTube: Twój Kurier Olsztyński Giżycko. Policjantka interweniowała wobec mężczyny bez maseczki. Był pościg i szamotanina

Od soboty (10 października) mamy obowiązek zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej. Za brak maseczki możemy otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. O tym, że policja nie rzuca słów na wiatr, przekonał się pewien mieszkaniec Giżycka, który nie miał maseczki. Nagranie z interwencji obejrzysz na ESKA Olsztyn.

ESKA XD #005

Interwencja policji w Giżycku. Mężczyzna nie miał maseczki

Do zdarzenia doszło w minioną niedzielę (11 października) w Giżycku. Policjantka interweniowała wobec pewnego 36-latka, który zlekceważył obowiązek zakrywania ust i nosa.

- Policjantka jadąca radiowozem zapytała mężczyznę, dlaczego nie stosuje maseczki. W odpowiedzi usłyszała wulgaryzmy skierowane pod jej adresem. Podjęła czynność legitymowania w celu ustalenia danych mężczyzny. Na trzykrotną prośbę podania danych, mężczyzna reagował arogancko i wulgarnie, usprawiedliwiając to, że nie ma dokumentu przy sobie. W pewnym momencie odwrócił się, zaczął uciekać przebiegając ulicę i kierując się między budynki. Policjantka podjęła pościg, zatrzymała mężczyznę przy budynkach. Używając siły fizycznej i stosując chwyty obezwładniające doprowadziła go do radiowozu, a następnie pojechała z nim do jednostki policji, celem wykonania dalszych czynności służbowych. - informuje giżycka policja.

Mężczyzna został przesłuchany, usłyszał dwa zarzuty: znieważenia funkcjonariusza na służbie oraz naruszenie nietykalności. Do zarzucanych czynów nie przyznał się i nie złożył wyjaśnień. Po zakończeniu czynności mężczyzna otrzymał od giżyckich policjantów maseczkę ochronną, w której zasłaniając usta i nos opuścił budynek komendy.

Filmik z interwencji w Giżycku trafił do sieci. Autor zostanie ukarany

Do sieci trafił filmik z interwencji opatrzony wulgarnym komentarzem w stosunku do funkcjonariuszy realizujących swoje zadania. Filmik nagrał i udostępnił towarzysz 36-letniego mężczyzny. Za utrudnianie przeprowadzenia interwencji poniesie konsekwencje.

Obowiązek zakrywania ust i nosa w całej Polsce

Przypomnijmy, że od soboty (10 października) obszar całego kraju, poza powiatami będącymi w strefie czerwonej, został objęty strefą żółtą. W związku z tym każdy z nas ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz w określonych sytuacjach. Może do tego posłużyć nie tylko maseczka, ale również przyłbica lub coś równie skutecznego.

W sytuacji łamania obowiązku zasłaniania ust i nosa funkcjonariusz ma możliwość ukarania mandatem karnym w wysokości do 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu policjant skieruje wniosek do sądu, wniosek może być również skierowany do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

Zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego;
  • w miejscach ogólnodostępnych – chyba że będzie zachowana odległość 1,5 m;
  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;
  • w obiektach handlowych lub usługowych;
  • w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Nie ma natomiast obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży.

Mandat za brak maski może uszczuplić nasz portfel o 500 zł. Posłuchaj:
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE