Czy Olsztyn to dobre miejsce na start kariery zawodowej?

2022-11-26 8:00
Jaka praca w Olsztynie?
Autor: mat. prasowe

Olsztyn to jedno z najistotniejszych miast na Warmii, zajmujące ważne miejsca w sercach swoich mieszkańców. Wśród wielu wpływających na ten fakt czynników (historycznych, kulturowych, czy krajobrazowych) zapomnieć nie można o jednym z najbardziej prozaicznych, a więc czynniku ekonomicznym. Czy Olsztyn to dobre miejsce na start kariery zawodowej? Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na lokalnym rynku pracy, z czystym sumieniem można powiedzieć, że tak. Praca w Olsztynie jest stosunkowo łatwo dostępna dla wszystkich chętnych, bez względu na branżę i profesję, choć można z łatwością wymienić kilka dominujących. W jakich zawodach najłatwiej zdobyć zatrudnienie w Olsztynie? Gdzie najlepiej szukać pracy w regionie? Jakie alternatywy dla pracy na etacie przedstawia Olsztyn? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Analiza olsztyńskiego rynku pracy

Zważywszy na fakt rekordowo niskiego bezrobocia, trzeba zauważyć, że Olsztyn to dobre miejsce dla wszystkich, którzy rozglądają się za podjęciem uczciwej pracy – bez względu na to, czy chodzi o stałe zatrudnienie, czy wyłącznie o pracę dorywczą. Olsztyn może zarówno stanowić idealne miejsce na start kariery zawodowej, jak i jej rozwój, będąc daleko od jakiejkolwiek dyskryminacji. Ponadto, w niektórych branżach dość raptownie upowszechnia się model pracy zdalnej czy hybrydowej, co przez wielu pracowników jest stanem pożądanym.

Jeśli zaś chodzi o sektory gospodarki w których odnotowuje się największe deficyty, to na największą uwagę zasługuje branża transportowa i budowlana, co wcale nie powinno zaskakiwać – jest to rzecz znamienna również dla innych, polskich miejscowości. Na stabilne zatrudnienie może zatem liczyć kierowca międzynarodowy, kierowca autobusu, dostawca czy kurier. Praca w Olsztynie czeka także na szereg przedstawicieli branży budowlanej, z których na wymienienie zasługuje brukarz, betoniarz, zbrojarz, cieśla, murarz czy operator maszyn.

Na wakat mogą liczyć również przedstawiciele sektorów skorelowanych z powyższymi (magazynier, elektryk, mechanik samochodowy), oraz pracownicy branży handlowo-usługowej i gastronomicznej: kasjer-sprzedawca, fryzjer, kosmetyczka, kelner czy kucharz to zawody, w których bez problemu rozpoczniesz swoją karierę.

Osoby o wykształceniu wyższym również nie powinny obawiać się o swoją pozycję – udowadnia to branża IT oraz sektor finansowy. Wśród pracowników pilnie poszukiwanych w pierwszym z przypadków, godnym wzmiankowania jest programista, grafik komputerowy, analityk IT czy administrator baz danych. Z kolei w przypadku finansów, najczęściej wymieniany jest księgowy, pracownik banku czy agent ubezpieczeniowy.

Praca w Olsztynie – gdzie najłatwiej ją znaleźć?

Wymienić można przynajmniej trzy miejsca, dzięki którym bez trudu uda Ci się zdobyć zatrudnienie – choć trzeba mieć na uwadze fakt, że wyłącznie jeden z nich zapewnia wyjątkową efektywność. Chodzi oczywiście o internet, stanowiący jedyne w swoim rodzaju narzędzie, zdolne to tego, by w krótkim czasie łączyć ze sobą najodpowiedniejszych względem siebie pracowników i pracodawców. Korzystając z dobrodziejstw cyfryzacji, przedsiębiorca jest w stanie przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, zaś kandydat może brać udział w kilkudziesięciu naborach jednocześnie.

Rzecz jasna istnieją sytuacje, w których rozwiązania alternatywne będą równie cenne, a być może nawet cenniejsze. Mowa tu przede wszystkim o osobistym kontakcie na linii kandydat – przedsiębiorca, do którego dojść może jedynie w przypadku pofatygowania się do właściwego zakładu pracy i złożeniu w nim swojego CV. Jest to metoda z której często korzystają uczniowie i studenci, pragnący dostać się na staż czy praktyki, ale nie jest zarezerwowana wyłącznie dla nich.

Opcją godną rozważenia jest lokalny urząd pracy i poświęcenie chwili na przejrzenie najnowszych ze znajdujących się w nim ofert. Wbrew obiegowej opinii, na zatrudnienie w tym miejscu mogą liczyć zarówno ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową (nie mając nawet zbyt wysokich kwalifikacji) jak i wysokiej klasy specjaliści o znacznym doświadczeniu. W wielu przypadkach wartościowym może okazać się zarejestrowanie jako bezrobotny.

Alternatywy dla etatu w Olsztynie

Dobrze płatna praca w Olsztynie, odznaczająca się przy tym stabilnością, to marzenie wielu – jednak nie każdy w ten sposób wyobraża sobie start własnej kariery zawodowej. Niektórzy z nas zbyt mocno cenią sobie niezależność, pragnąc już od samego początku postawić na własny biznes. Nie jest prawdą, że do jego założenia zawsze będziemy potrzebować monumentalnych w swym ogromie środków finansowych, a kredyt bankowy nie jest wyłączną formą wsparcia.

Wszyscy Ci, którzy borykają się z problemem braku zatrudnienia, ale dysponują ciekawym pomysłem, hartem ducha i samozaparciem, powinni skorzystać z jednego z rządowych bądź unijnych programów, dzięki którym ich marzenie o własnym biznesie będzie mogło się ziścić. Jeśli zaś chcemy otworzyć firmę w branży IT lub jakiejkolwiek powiązanej z nowoczesnymi technologiami, wówczas dobrym wyjściem może być zdobywający na popularności crowdfunding.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE