Ceny mleka i soku w Biedronce. Ekonomista nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył [ZDJĘCIA]

2022-09-27 9:22
Ceny mleka i soku w Biedronce. Ekonomista nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył [ZDJĘCIA]
Autor: pexels.com/ screeny Twitter Rafał Mundry Ceny mleka i soku w Biedronce. Ekonomista nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył [ZDJĘCIA]

Mleko nowym dobrem luksusowym? Zdjęcia dwóch produktów z Biedronki wraz z cenami opublikował na Twitterze Rafał Mundry, ekspert zajmujący się polityką gospodarczą i pieniężną. Okazało się, że za nabiał trzeba zapłacić więcej niż za stuprocentowy sok pomarańczowy.

Ile wyniesie inflacja w Polsce we wrześniu 2022?

Główny Urząd Statystyczny pod koniec sierpnia poinformował o rekordowo wysokiej inflacji konsumenckiej. Wskaźnik w sierpniu wyniósł 16,1% w perspektywie rocznej i 0,8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. To najwyższy wynik od 25 lat. Według szacunkowych danych ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 17,4% w perspektywie roku i o 1,6% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Według prognoz Ministerstwa Finansów inflacja we wrześniu wzrośnie do ok. 16,4 proc.

Ceny mleka i soku w Biedronce zaskoczyły ekonomistę

Drożeje niemal wszystko, ale ceny niektórych produktów wciąż zaskakują. Ekonomista Rafał Mundry porównał ceny dwóch produktów w sklepie sieci Biedronka. Pod lupę wziął litrowe opakowanie mleka i soku pomarańczowego. Za litr mleka UHT 3,2 proc. trzeba zapłacić 3,49 złotych, z kolei za litr stuprocentowego soku pomarańczowego 3,32 zł.

– Mleko nowym synonimem luksusu? Ceny mleka przebiły ceny soku pomarańczowego – napisał zaskoczony na Twitterze. Przytoczył też dane z Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że mleko w skupie zdrożało w rok o 59%, ceny mleka w sklepach w rok podskoczyły o 28%, a ceny soków w sklepach w rok wzrosły o 4,9%.

– Zaskoczyła mnie ta nagła (kolejna) podwyżka mleka. A jak drożeje mleko to za kilkanaście dni, kilka tygodni (zależy od czasu cyklu produkcyjnego) będzie można zauważyć wzrost cen serów, twarogów, jogurtów, masła – dodał.

FRANIO I BANDURA, INTELIGENTNA LASKA, FURY KRÓLOWEJ, AVICII I CHADA | ESKA XD #058
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE