Niezwykłe odkrycie na Sądecczyźnie. W Moszczenicy znaleziono monety sprzed 500 lat

2020-12-15 8:09 MR
monety z czasów Władysława Jagiellończyka
Autor: fot. Stanisław Pustułka Monety z czasów Władysława Jagiellończyka

Blisko 200 monet pochodzących z XV i XVI wieku zaleźli podczas wykopalisk członkowie Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny. Skarb był zakopany bardzo płytko, około 5 centymetrów pod ziemią. Okazało się, że są to denary z czasów panowania Władysława Jagiellończyka.

Nie wiadomo skąd skarb wziął się w tym miejscu. Członkowie stowarzyszenia podejrzewają, że był tam szlak, którym przemieszczali się ludzie. Monety mogły zostać tam zakopane, albo zgubione. Były w skórzanej sakiewce, która jest mocno zniszczona.

Liczba robi wrażenie, bo jest to 195 srebrnych monet – mówi Stanisław Pustułka, ze stowarzyszenia. - Będziemy dalej robić tam badania i być może znajdziemy tam inne artefakty. W pobliżu tego miejsca znaleźliśmy już pierścień.

Odkopane w lesie w Moszczenicy monety
Autor: fot. Stanisław Pustułka Odkopane w lesie w Moszczenicy monety

Monety obejrzał już archeolog, całą sprawę z odnalezieniem skarbu stowarzyszenie zgłosiło też do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Skarb pozostanie na Sądecczyźnie. Monety trafia do muzeum w Starym Sączu. To nie pierwsze takie odkrycie członków stowarzyszenia. Kilka tygodni temu w Mostkach koło Starego Sącza wykopano fragmenty broni, które mają ponad 3 tysiące lat. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Nowa siłownia plenerowa w Nowym Sączu

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!