Kalush Orchestra - Stefania

i

Autor: Maxim Fesenko / eurovision.tv Maxim Fesenko

Zwycięzcy Eurowizji chcą sprzedać trofeum. Pieniądze przekażą na szczytny cel!

2022-05-18 16:04

Eurowizja 2022 ma już zwycięzców. Są to członkowie grupy Kalush Orchestra, czyli reprezentanci Ukrainy. Kraj wygrał już trzeci raz, ostatnio w 2016 z Jamalą. Tegoroczni zwycięzcy nie zostawią dla siebie słynnego trofeum. Ogłosili, że statuetka zostanie wystawiona na sprzedaż. Dlaczego? Okazuje się, że mają szczytny cel.

Kalush Orchestra wygrali 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. To oni zostali następcami zespołu Maneskin i przez rok będą objeżdżać Europę jako zwycięzcy konkursu. W nagrodę dostali słynne eurowizyjne trofeum, czyli kryształowy mikrofon. Okazuje się jednak, że nie zatrzymają go dla siebie. We wtorek 17 maja odbyła się konferencja prasowa, podczas której członkowie grupy poinformowali, że statuetka zostanie wystawiona na sprzedaż. Uzyskane pieniądze zostaną przekazane na pomoc dla Ukrainy. To nie wszystko. Kalush Orchestra zapowiedzieli, że będą koncertowali po Europie, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży biletów również trafią do Ukraińców.

ZOBACZ TAKŻE: Stefania po polsku - piosenka Ukrainy: o czym śpiewa Kalush Orchestra?

ESKA XD #048 | AMSR, SEKRETY PRZYSIĘGI, IGA ŚWIĄTEK, TANIE WAKACJE

Kalush Orchestra wygrali Eurowizję 2022

Kalush Orchestra wygrali Eurowizję z piosenką pod tytułem Stefania. W głosowaniu zajęli czwarte miejsce w rankingu jurorów, a u widzów zdobyli pierwszą pozycję. Publiczność dała im aż 439 punktów na 468 możliwych. Tym samym ustanowili historyczny rekord w głosowaniu publiczności.

ZOBACZ TAKŻE: Krystian Ochman nie wygrał Eurowizji, ale i tak wygrał wiele. Oto osiągnięcia, które zawdzięcza konkursowi

Kalush Orchestra - kim są?

Kalush, czyli ukraiński zespół hip-hopowy z Kijowa występuje w pięcioosobowym składzie. Oprócz dźwiękowych wpływów ich ojczyzny, Kalush Orchestra prezentuje swoje ukraińskie pochodzenie poprzez stroje, takie jak tradycyjne huculskie kamizelki keptar, różowy bucket hat uszyty w typowym ukraińskim stylu lub stroje huculskich molfarów. W skład grupy wchodzą Ołeh Psiuk, Ihor Didenczuk, MC Kilimmen, Tymofij Muzyczuk i Witalij Dużyk.