Zmiany w wypowiadaniu umów o pracę. Szef będzie mieć problem ze zwolnieniem pracownika!

2018-02-11 13:01
Zmiany w wypowiadaniu umów o pracę. Szef będzie mieć problem ze zwolnieniem pracownika!
Autor: Fot. Marek Konrad/REPORTER/ East News Zdjęcie kodeksu

Nowy kodeks pracy przewiduje wiele zmian. Reformację przejdą nie tylko zawierane z pracownikami umowy. Przemianie ulegnie sposób rozwiązywania umów. Czy szef nie będzie mógł już nas zwolnić? Przeczytajcie więcej na ESKA.pl 

Przepisy z nowego kodeksu pracy w życie wejdą jeszcze w 2018 roku. Największa zmiana będzie oczywiście zawieranie umów. Obecne 'śmierciówki' zastąpione zostaną przez 3 rodzaje nowych umów: o pracę dorywczą, sezonową i nieetatową. Będą one jednak zawierane w wyjątkowych okolicznościach. Praca sezonowa będzie związana jedynie z cyklami produkcji rolnej i ogrodniczej. Nieetatowa dotyczyć może jedynie osób poniżej 26 roku życia i powyżej 60. Ponadto wypełniać może maksymalnie 18 godzin w ciągu tygodnia. Praca dorywcza z kolei możliwa będzie jedynie przez 30 dni w ciągu całego roku kalendarzowego. Ale to nie wszystko. Na poważne zmiany musimy przygotować się również w związku ze zwolnieniami. Podziękowanie pracownikowi nie będzie już tak proste! 

Prawo jazdy zmiany 2018: jak będą wyglądać nowe dokumenty? Policjant nie dowie się, gdzie mieszkasz

Autor: brak danych

  Prawo jazdy 2018 zmiany: na co muszą nastawić się kierowcy? Przepisów regulujących prowadzenie samochodu zmienia się w ostatnim czasie sporo, dlatego warto być ze wszystkimi na bieżąco. Okazuje się, że zmiany mogą dotyczyć także samego dokumentu prawa jazdy - ma zn

Zmiany w Kodeksie Pracy - Pracodawca nie będzie mógł nas zwolnić?

Pracodawca oczywiście będzie mógł rozwiązać z nami umowę. Nie będzie to jednak dla niego już tak proste. -Wychodzi na to, że będzie trudniej zwolnić pracownika, niż się rozwieść - powiedział w wywiadzie dla mone.pl Cezary Kaźmierczak, szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Co oznaczają jego słowa? Wypowiedzenie umowy będzie bardzo skomplikowane i zawiłe. Pracodawca będzie miał obowiązek poinformować pracownika, że zamierza go zwolnić, niezależnie czy umowa zawarta jest na czas określony czy nieokreślony. Pracownik ma 3 dni od tego momentu by wskazać na piśmie reprezentującą go zakładową organizację związkową. To z nią musi zostać przeprowadzona konsultacja i wysłuchanie. Wysłuchanie ma odbyć się osobiście lub telefonicznie. Pracownik będzie mógł bronić swoich racji, a pracodawca musi swoją ostateczną decyzję skonsultować z reprezentującą pracownika organizacją związkową. Przepisy są bardzo zawiłe, a rozwiązywanie umowy staje się wyjątkowo uciążliwą procedurą. 

Zostałeś zwolniony? Pracodawca będzie musiał znaleźć Ci prace!

Jeśli zostaniemy zwolnieni z przyczyn stojących po stronie pracodawcy będzie on musiał zaoferować nam inną. Wymogiem jest, że będzie to taka do, której pracownik posiada kwalifikacje lub będzie mógł w łatwy sposób je nabyć. 

Najnowsze