szkoła

i

Autor: Grzegorz Bukala/REPORTER

Zmiany w szkołach od nowego roku 2021/2022. Uczniowie będą mieli większe wsparcie!

2021-02-24 12:06

Nie od dziś wiadomo, że każdy uczeń potrzebuje wsparcia nie tylko od swoich rodziców, ale także w szkole. Pomocni są w tym nie tylko wychowawcy, nauczyciele, ale także kadra psychologów. Jak się okazuje, nadchodzą zmiany od nowego roku szkolnego, które będą dotyczyć edukacji dla wszystkich, czyli również dla uczniów z niepełnosprawnością. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy poniżej.

Zmiany w szkołach od nowego roku 2021/2022. Uczniowie będą mieli większe wsparcie! O co dokładnie chodzi? Co się zmieni? W środę 24 lutego po godzinie 11, miała miejsce konferencja z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Sekretarz Stanu w MEiN Marzeny Machałek. Transmisja z wystąpienia odbyła się na Facebooku Ministerstwa, a tematem spotkania była edukacja dla wszystkich i zmiany, które najprawdopodobniej wejdą w życie już w nowym roku szkolnym 2021/2022. Czego dokładnie dotyczyła konferencja? Otóż od jakiegoś czasu pojawiały się pewne spekulacje na temat szkół specjalnych i ich likwidacji. Minister Edukacji podczas środowego spotkania zapewnił, że jest to nieprawdziwa informacja i rząd nie ma niczego takiego w planach, a wręcz przeciwnie - są plany wzmocnienia szkół specjalnych i jeszcze większego uwolnienia potencjału działającego w szkołach. Jak zapewnił Przemysław Czarnek, obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad projektem edukacja dla wszystkich. Co ma się konkretnie zmienić?

Teledyski kręcone w szkole! Pamiętasz je wszystkie?

Edukacja dla wszystkich - zmiany od września 2021

Edukacja dla wszystkich to nowy pomysł rządu na zmiany w szkolnictwie specjalnym i nie tylko. Uczniowie jak i rodzice mieliby od nowego roku zapewnioną kompleksową pomoc, która byłaby wypracowana przez formułę ekspertów i praktyków. W tym mowa również o pomocy psychologiczno-pedagogicznej, która będzie dostosowana do potrzeb danego ucznia. W tym celu MEiN zamierza ruszyć jesienią 2021 z Specjalistycznym Centrum Wspierania Edukacji Włączającej, czyli z instytucjami, które będą skupiać się na wsparciu i lepszej organizacji kształcenia. Co ciekawe, takich instytucji ma być w Polsce 16. Jak czytamy na stronie gov.pl

Wsparcie uzyskają nauczyciele, rodzice i uczniowie. Placówki będą prowadziły szkolenia, działalność doradczą, np. w zakresie dostosowania miejsca pracy osoby uczącej się, doboru sprzętu specjalistycznego, wyboru podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych. Nauczyciele otrzymają wsparcie, które pomoże im wybrać najlepsze metody pracy z uczniem z niepełnosprawnością. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach specjalistycznych i korzystać z zasobów szkół specjalnych. Rodzice natomiast będą mieli możliwość konsultacji, doradztwa, korzystania z grup wsparcia, a nawet zajęć terapeutycznych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Powtórkę konferencji dotyczącej Edukacji dla wszystkich, znajdziecie na Facebooku Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Szkoła - typowe teksty nauczycieli
Pytanie 1 z 14
Dzwonek/przerwa jest dla ...