Zmiana czasu 2021 OSTATNI RAZ? To koniec z przestawianiem zegarka?

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News // AP/Associated Press/East News Zmiana czasu 2021 OSTATNI RAZ? To koniec z przestawianiem zegarka?

Zmiana czasu w Polsce 2021 czy to OSTATNI RAZ? Kiedy koniec zmiany czasu?

2021-03-27 19:45

Ostatnia zmiana czasu w Polsce wzbudza duże emocje. W ostatnich latach dyskutowano o tym, że mieszkańcy Europy w marcu 2021 po raz ostatni przestawią zegarki. Na jakim etapie znajdują się dyskusje w tym temacie? Z okazji zbliżającej się wiosny postanowiliśmy to sprawdzić!

Spis treści

  1. Zmiana czasu 2021 Polska - ostatni raz
  2. Zmiana czasu 2021 - decyzja
  3. Zmiana czasu w Polsce - wpływ na zdrowie
  4. Zmiana czasu w Polsce - po co?

Zmiana czasu 2021 ostatni raz? Czy to oficjalnie koniec zmiany czasu? Tematem od wielu lat żyją mieszkańcy Europy. Aż 84 procent, dokładniej 4,6 miliona respondentów, w 2018 roku uznało, że przestawianie zegarków przynosi więcej problemów niż pozytywnych efektów. Polacy także zdecydowali, że dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku jest całkowicie niepotrzebna. Główny argument jest taki, że zmiana czasu ma negatywnie wpływać na ludzki organizm. Lekarze nie mają wątpliwości, iż rozregulowuje to biologiczny zegar, przez co występują problemy ze snem, a co gorsza zwiększa się ilość zawałów serca. Projekt ustawy likwidującej przesuwanie wskazówek był dyskutowany w Parlamencie Europejskim. Europosłowie zdecydowali, że ostatnia zmiana czasu miałaby mieć miejsce w 2021 roku. Dotyczyłoby to państw, które chcą zostać na stałe przy czasie letnim. Ostatecznie jednak pomysł utknął w PE.

Bajecznie drogi zegarek Roberta Lewandowskiego. Kosztuje fortunę! | Futbologia
Sonda
Powrót do szkół 2021 - czy uczniowie powinni wrócić przed wakacjami?

Zmiana czasu 2021 Polska - ostatni raz

Ostatnia zmiana czasu miała mieć miejsce w marcu 2021. Ostatecznie wiadomo, jak poinformowała Olga Semeniuk, pomysł odsunięto na boczny tor w Parlamencie Europejskim, ale również w Polsce. Stało się tak w wyniku ważniejszych spraw, a konkretniej trudnej sytuacji epidemicznej. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ponownie rozpoczną się rozmowy na temat zniesienia zmiany czasu w krajach Unii Europejskiej. Wiadomo natomiast, że najbliższa zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi z 27 na 28 marca. Kolejna, z letniego na jesienny, w nocy z 30 na 31 października 2021.

Zmiana czasu 2021 - decyzja

Zmiana czasu w Polsce miała mieć miejsce ostatni raz w 2021 roku. Pierwsze rozmowy na temat zniesienia zmiany czasu pojawiły się w Parlamencie Europejskim w 2018 roku. Wówczas stworzono specjalną ankietę, którą rozesłano wśród mieszkańców Europy. Za rezygnacją z przestawiania zegarków opowiedziało się 84 procent z 4,6 mln odpowiedzi. W Polsce natomiast dyskusja nad likwidacją na poważnie zaczęła się w 2017 roku. Wówczas Polskie Stronnictwo Ludowe zgłosiło projekt, który ostatecznie został odrzucony w wyniku niezgodności z prawem unijnym.

Zmiana czasu w Polsce - wpływ na zdrowie

Zmiana czasu w Polsce obowiązuje nieustannie od 1995 roku. Od tego momentu zegarek na czas letni przestawia się w ostatnią niedzielę marca, a czas zimowy w ostatnią niedzielę października. Czas letni trwa około 7 miesięcy, a czas zimowy około 5 miesięcy. Lekarze alarmowali, że zmiana czasu źle wpływa na ludzkie zdrowie. Zanim organizm się przyzwyczai zazwyczaj występują problemy z zasypianiem. 

Zmiana czasu w Polsce - po co?

Po co jest zmiana czasu? Kiedyś, w momencie wprowadzenie, chodziło o lepsze wykorzystanie światła dziennego. W zależności od pory roku, Słońce wcześniej lub później wschodzi i zachodzi. Przesunięcie wskazówek w tył, przy zmianie na czasu zimowy, pozwalało dłużej korzystać z naturalnego światła. Podobnie przy przestawianiu zegarków na czas letni. Wiele osób twierdziło też, że dzięki temu oszczędzało się energię elektryczną, która po zachodzie Słońca zużywana była na rozświetlanie żarówek. Twórcą pomysłu zmiany czasu jest George Vernona Hudsona, który chciał lepiej wykorzystać długie dni lata. Jego pomysł stosowany był początkowo wyłącznie Niemczech i Austro-Węgrzech w 1916 roku. Potem na zmianę czasu decydowały się pozostałe państwa.