Kiedy koniec zimy? Pogoda na marzec będzie rozczarowaniem?

2021-02-20 8:53 MK
Przebiśniegi
Autor: WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER

Takiej zimy jak ta w 2021 roku nie było od lat. Synoptycy nie mają wątpliwości, że tegoroczny luty jest najmroźniejszym od przynajmniej 2012 roku, czyli blisko dekady. Kiedy koniec zimy? Czy pogoda na marzec 2021 będzie satysfakcjonująca, a może okaże się rozczarowaniem i mroźna pora roku szybko nas nie opuści? Sprawdźcie.

Pogoda na marzec 2021 - czego możemy się spodziewać? Czy zima w końcu odpuści? A może najgorsze jeszcze przed nami? Pogoda wielokrotnie pokazała, jak bardzo jest nieprzewidywalna. Kiedy myśleliśmy, że w końcu przyszło tak bardzo upragnione przez wielu ocieplenie, nastąpiło tak zwane załamanie pogodowe i zamiast obserwować, jak na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, ponownie możemy podziwiać opady śniegu. Synoptycy podkreślają, że luty 2021 jest najmroźniejszym od blisko dekady! W ubiegłych latach, mniej więcej o tej porze, w zdecydowanej większości regionów panowało przedwiośnie, a gdzieniegdzie nawet wiosna. Wszystko wskazuje na to, że uwielbiana pora roku przyjdzie w tym roku z opóźnieniem, ale jak już zawita, to z całym swoim dobrodziejstwem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną pogodę długoterminową na marzec 2021, z której wynika, że w drugiej połowie miesiąca możemy spodziewać się temperatur wyższych niż wieloletnia średnia.

Miasta sparaliżowane przez śnieg

Pogoda na marzec 2021

Jak można przeczytać na stronie IMGW, według statystycznego modelu IMGW-Bayes średnia temperatura na przeważającym obszarze kraju z wysokim prawdopodobieństwem (ponad 90%) osiągnie wartość powyżej normy, co oznacza, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010. Liczba dni z opadami deszczu może być natomiast niższa niż od normy wieloletniej. Tak informuje model IMGW-Reg. IMGW-Bayes przewiduje jednak, że statystyczna liczba dni opadów (deszcz, śnieg) mieścić się będzie w normie. Do prognoz długoterminowych należy jednak pochodzić z dystansem.  

Najnowsze