zaćmienie

i

Autor: pixabay/Placidplace

Zaćmienie słońca 2022 w październiku. Kiedy i jak bezpiecznie obejrzeć?

2022-09-22 10:26

Co to jest zaćmienie słońca? Czy można je zobaczyć? Kiedy będzie zaćmienie słońca w październiku 2022? Już niedługo będziemy mogli obserwować na niebie niesamowite zjawisko, które pogrąży nasz kraj w ciemności.

Kiedy będzie zaćmienie słońca w 2022? Co to jest zaćmienie słońca? To informacje, których poszukuje wielu. Miłośnicy nieba i astronomicznych zjawisk powinni przygotować się w październiku na wyjątkowy spektakl. Będziemy mieć wtedy do czynienia z częściowym zaćmieniem słońca. Niestety na zaćmienie całkowite nasz kraj musi poczekać do kolejnego stulecia. Całkowite zaćmienie Słońca z terenu Polski będzie można oglądać dopiero 7 października 2135 roku. Jednak to, co szykuje dla nas niebo w październiku będzie równie niesamowite. Będziemy mieć do czynienia z najgłębszym zaćmieniem częściowym od ponad siedmiu lat. Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne. Świat pogrąża się nagle w wielkiej ciemności.

Niebo we wrześniu 2022: Pełnia Księżyca - kiedy będzie i o której oglądać?

HEJT NA WF, JAKUB GRABOWSKI, SEKRETY MUNDIALU, ILE PALI CZOŁG | ESKA XD #057

Częściowe zaćmienie słońca 2022 w październiku - kiedy?

Kiedy będzie w Polsce częściowe zaćmienie słońca w 2022? Jedno z najciekawszych i najbardziej wyczekiwanych zjawisk astronomicznych będzie miało miejsce 25 października. Spektakl rozpocznie się o godzinie 11:13, a zakończy około 13:30, w zależności od położenia geograficznego. Największe zaćmienie będzie można obserwować w okolicy Augustowa. Zakrycie wyniesie niemal 46%. Z kolei najmniejszą fazę zaćmienia zobaczą mieszkańcy regionu południowo-zachodniego, gdzie maksymalne zakrycie wyniesie od 33 do 35%.

Horoskop na jesień 2022 dla każdego znaku zodiaku. Jaka będzie jesień w twoim życiu?

Częściowe zaćmienie słońca 2022 w październiku - jak obserwować?

Jak oglądać zaćmienie i częściowe zaćmienie słońca? Do obserwacji nie potrzebujemy teleskopu ani lornetki. Jednak słońce wysyła w stronę Ziemi tak silne promieniowanie, że może ono uszkodzić oczy nawet przy krótkim, bezpośrednim spojrzeniu. Dlatego ważne jest, aby podczas obserwacji chronić oczy specjalnymi okularami. Niestety zwykłe, przeciwsłoneczne okulary nie są wystarczające. Okulary powinny posiadać znak CE oraz specjalną etykietę informującą o tym, że są bezpieczne do patrzenia bezpośrednio na słońce.