Próbna matura 2022/2023

i

Autor: pixabay.com/F1Digitals

Wydłużony czas na maturze 2023. Te osoby mogą złożyć wniosek!

2023-02-07 11:52

Matura 2023 zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie robią wszystko, by jak najlepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości. Rozwiązywanie arkuszy z zadaniami, nadrabianie lektur i zaległości oraz korepetycje, to tylko jedne z nielicznych działań, które podejmuje młodzież. Warto pamiętać też o tym, że niektórym zdającym przysługują dodatkowe prawa. Jest nim m.in. wydłużony czas pisania egzaminu dojrzałości.

Wydłużony czas na maturze 2023 to sposób na to, by egzamin dojrzałości był mniej stresujący. To, ile dokładnie mamy minut na napisanie testu zależne jest przede wszystkim od przedmiotu i poziomu, na jakim zdajemy maturę. Jednak pewne osoby, w wyjątkowych przypadkach, mogą starać się o to, by było ich więcej. Nie jest to jednak proste, ponieważ nie każdy może złożyć wniosek o wydłużony czas na maturze 2023. Przysługuje on jedynie tym zdającym, którzy borykają się z różnego rodzaju chorobami lub trudnościami. To ważne, by wiedzieć, że istnieje możliwość przedłużenia czasu, ponieważ może to ułatwić zdanie egzaminu oraz pomóc w zdobyciu większej ilości punktów.

Matura 2023 trudniejsza. TE słowa dyrektora CKE nie pozostawiają złudzeń

ZAROBKI YOUTUBERÓW, DIETA ZA 70 ZŁ, ROBIN SCHULZ vs SOUTHSTAR, ŁADOWANIE ELEKTRYKÓW | ESKA XD #065

Wydłużony czas na maturze - dla kogo?

Dłuższy czas na maturze 2023 jest przywilejem m.in dla uczniów z chorobami przewlekłymi, znajdującymi się w spektrum autyzmu oraz dla tych, którzy w ostatnich miesiącach doświadczyli jakiegoś traumatycznego doświadczenia. Dokładny katalog wraz z opisem ułatwień można znaleźć w komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

  • Uczniowie, którzy mają zdiagnozowany autyzm/Zespół Aspergera
  • Uczniowie niesłyszący, słabowidzący i niewidomi
  • Uczniowie z afazją, z niepełnosprawnością ruchową spowodowaną mózgowym porażeniem dziecięcym
  • Uczniowie z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi
  • Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym
  • Uczniowie po doświadczeniu sytuacji kryzysowej lub  traumatycznej (np. po wypadku, utracie najbliższej osoby)
  • Uczniowie z trudnościami adaptacyjnymi w związku z wcześniejszą nauką za granicą i z zaburzeniami komunikacji językowej.

Pytania na maturę ustną 2023 z polskiego. Jak będzie wyglądała matura ustna?

Wydłużony czas na maturze - wniosek

Wiele osób zastanawia się, jak złożyć wniosek o wydłużenie czasu na maturze 2023. Aby móc starać się o taki przywilej przede wszystkim należy w pierwszej kolejności poinformować o swoich trudnościach radę pedagogiczną: wychowawcę klasy, psychologa/pedagoga szkolnego lub dyrektora szkoły. To właśnie rada pedagogiczna, na podstawie posiadanych o zdającym uczniu informacjach i dokumentach, decyduje, którym uczniom przysługują specjalne warunki pisania matury. W zależności od źródła problemów, dokumenty można uzyskać w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub u lekarza.

Wydłużony czas na maturze - do kiedy wniosek?

Wniosek o wydłużony czas na maturze 2023 należy złożyć nie później niż 15.02.

Sonda
Czy zdajesz maturę w 2023 roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE