Wydłużony czas na maturze 2023. Te osoby mogą złożyć wniosek!

2023-02-07 11:52

Matura 2023 zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie robią wszystko, by jak najlepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości. Rozwiązywanie arkuszy z zadaniami, nadrabianie lektur i zaległości oraz korepetycje, to tylko jedne z nielicznych działań, które podejmuje młodzież. Warto pamiętać też o tym, że niektórym zdającym przysługują dodatkowe prawa. Jest nim m.in. wydłużony czas pisania egzaminu dojrzałości.

Próbna matura 2022/2023

i

Autor: F1Digitals/ Pixabay.com

Wydłużony czas na maturze 2023 to sposób na to, by egzamin dojrzałości był mniej stresujący. To, ile dokładnie mamy minut na napisanie testu zależne jest przede wszystkim od przedmiotu i poziomu, na jakim zdajemy maturę. Jednak pewne osoby, w wyjątkowych przypadkach, mogą starać się o to, by było ich więcej. Nie jest to jednak proste, ponieważ nie każdy może złożyć wniosek o wydłużony czas na maturze 2023. Przysługuje on jedynie tym zdającym, którzy borykają się z różnego rodzaju chorobami lub trudnościami. To ważne, by wiedzieć, że istnieje możliwość przedłużenia czasu, ponieważ może to ułatwić zdanie egzaminu oraz pomóc w zdobyciu większej ilości punktów.

Matura 2023 trudniejsza. TE słowa dyrektora CKE nie pozostawiają złudzeń

ZAROBKI YOUTUBERÓW, DIETA ZA 70 ZŁ, ROBIN SCHULZ vs SOUTHSTAR, ŁADOWANIE ELEKTRYKÓW | ESKA XD #065

Wydłużony czas na maturze - dla kogo?

Dłuższy czas na maturze 2023 jest przywilejem m.in dla uczniów z chorobami przewlekłymi, znajdującymi się w spektrum autyzmu oraz dla tych, którzy w ostatnich miesiącach doświadczyli jakiegoś traumatycznego doświadczenia. Dokładny katalog wraz z opisem ułatwień można znaleźć w komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

  • Uczniowie, którzy mają zdiagnozowany autyzm/Zespół Aspergera
  • Uczniowie niesłyszący, słabowidzący i niewidomi
  • Uczniowie z afazją, z niepełnosprawnością ruchową spowodowaną mózgowym porażeniem dziecięcym
  • Uczniowie z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi
  • Uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym
  • Uczniowie po doświadczeniu sytuacji kryzysowej lub  traumatycznej (np. po wypadku, utracie najbliższej osoby)
  • Uczniowie z trudnościami adaptacyjnymi w związku z wcześniejszą nauką za granicą i z zaburzeniami komunikacji językowej.

Pytania na maturę ustną 2023 z polskiego. Jak będzie wyglądała matura ustna?

Wydłużony czas na maturze - wniosek

Wiele osób zastanawia się, jak złożyć wniosek o wydłużenie czasu na maturze 2023. Aby móc starać się o taki przywilej przede wszystkim należy w pierwszej kolejności poinformować o swoich trudnościach radę pedagogiczną: wychowawcę klasy, psychologa/pedagoga szkolnego lub dyrektora szkoły. To właśnie rada pedagogiczna, na podstawie posiadanych o zdającym uczniu informacjach i dokumentach, decyduje, którym uczniom przysługują specjalne warunki pisania matury. W zależności od źródła problemów, dokumenty można uzyskać w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub u lekarza.

Wydłużony czas na maturze - do kiedy wniosek?

Wniosek o wydłużony czas na maturze 2023 należy złożyć nie później niż 15.02.

Sonda
Czy zdajesz maturę w 2023 roku?