Wiosna astronomiczna, a wioska kalendarzowa - czym się różnią? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu z was. Oba pojęcia są bowiem ściśle powiązane ze sobą, jednak znacząco się od siebie różnią. Dlaczego wiosna astronomiczna wypada innego dnia, niż kalendarzowa? Która z dat jest ruchoma, a która stała? Wyjaśniamy!
Zobacz także: Jaka będzie wiosna 2022? Czy będzie ciepło? IMGW podaje prognozy pogody na kwiecień, maj i czerwiec
Wiosna astronomiczna, a wioska kalendarzowa: RÓŻNICE
Wiosna astronomiczna przypada w dniu równonocy wiosennej (inaczej zwanej przesileniem), czyli zrównania długości dnia i nocy. Choć (siłą rzeczy) jest to data ruchoma, w ostatnich latach przypada w dniu 20 marca. Nie inaczej będzie wiosną 2022 - w tym roku będzie to niedziela.
Wiosna kalendarzowa jest zaś stałą datą, którą każdy z nas zna (a przynajmniej powinien) od maleńkości. Kalendarzowa wiosna 2022 rozpocznie się w poniedziałek 21 marca.
Zobacz także: Memy na pierwszy dzień wiosny 2022 - śmieszne obrazki na 20 marca
Wiosna 2022 ZWYCZAJE: jak obchodzić pierwszy dzień wiosny?
W Polsce pierwszy dzień wiosny obchodzony jest przede wszystkim topieniem Marzanny. Jest to kukła ze słomy i ubrań, przypominająca swym wyglądem kobietę. Rytuał ten ma oznaczać pożegnanie zimy i gotowość na nadejście wiosny.
Innym "świętem" związanym z obchodami pierwszego dnia wiosny w Polsce, jest tak zwany dzień wagarowicza, kiedy to uczniowie robią sobie "wolne" od szkoły.
Zobacz także: Filmy na Wielkanoc - najlepsze propozycje dla całej rodziny. Co obejrzeć w święta?