marzanna

i

Autor: pixabay.com

Kiedy topi się Marzannę? Skąd wziął się zwyczaj i co oznacza?

2022-03-12 16:09

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Przyroda będzie budzić się do życia, my zmienimy garderobę, a na naszych twarzach pojawi się prawdziwy uśmiech. Razem ze zbliżającą się wiosną istnieje także tradycja topienia Marzanny. Co to oznacza? Skąd wziął się ten zwyczaj? Ciekawostki na ten temat, przeczytacie w artykule poniżej.

Wiosna 2022 nadchodzi wielkimi krokami. Przyroda będzie budzić się do życia, coraz częściej na niebie będzie pojawiać się słońce, a w powietrzu będzie czuć prawdziwą świeżość. Oprócz tego ludzie na ulicach coraz częściej będą jeździć na rowerach, na ich buzi będzie pojawiać się uśmiech, a w dodatku porzucimy puchowe kurtki na rzecz cienkich płaszczyków czy też ramonesek. Wiosna kalendarzowa w 2022 roku rozpocznie się w poniedziałek 21 marca. Wtedy też jest dzień wagarowicza, podczas którego uczniowie mogą nie pójść na lekcje raczej bez żadnych konsekwencji. Jednak w związku z nadchodzącą wiosną, jest jeszcze jedna ważna kwestia, a mianowicie topienie Marzanny. Co to właściwie znaczy? Skąd wziął się zwyczaj topienia Marzanny i co oznacza? Wyjaśnienie znajdziecie w drugiej części artykułu.

ZOBACZ TAKŻE: Długoterminowa prognoza pogody na marzec 2022. Czy sprawdzi się przysłowie ‘w marcu jak w garncu’?

PREQUEL, SEQUEL, SPIN-OFF… Co to jest? O co w tym chodzi? | To Się Kręci #1

Topienie Marzanny - co to znaczy?

Co oznacza topienie Marzanny? Obrzęd topienia marzanny pierwotnie odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, jednak dopiero w XX wieku zaczęto go celebrować w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Marzanna to kukła, zazwyczaj zrobiona ze słomy, starych tkanin i patyków. Topienie Marzanny oznacza wygonienie zimy i przywołanie wiosny, a także zapewnienie urodzaju w nadchodzącym roku. Co ciekawe, obrzęd ten w ramach zabawy przeprowadzany jest w szkołach. Najmłodsi najpierw wspólnie przygotowują jedną kukłę, a następnie palą ją w ognisku lub wrzucają do wody. Oprócz tego uczą się popularnych wierszyków o Marzannie.

Kiedy topi się Marzannę?

Obrzęd topienia Marzanny następuje w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca. W zależności od regionu przybiera różne formy - jedni ją faktycznie zatapiają, a inni podpalają. Marzanna to także nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób w czasie wiosennego Jarego Święta palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę.

Sonda
Znasz zwyczaj topienia Marzanny?