Wielkanoc 2020 nie będzie we wrześniu. Nowe ZASADY obchodzenia świąt

2020-03-29 9:20
Wielkanoc 2020 nie będzie we wrześniu. Nowe ZASADY obchodzenia świąt
Autor: pixabay.com Wielkanoc

Niestety panująca pandemia w Polsce, ale i na świecie ma wielki wpływ na nasze życie codzienne. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że popularne święta Wielkanocne miały zostać przełożone. Tak się jednak nie stanie i Wielkanoc będziemy obchodzić tak, jak było to początkowo zaplanowane, czyli w kwietniu. Zostały jednak wprowadzone nowe ZASADY ich obchodów. Sprawdź, na ESKA.pl jak dokładnie będą przebiegać święta i jakich zmian możemy się spodziewać.

Wielkanoc 2020 nie będzie we wrześniu. Nowe ZASADY obchodzenia świąt! Panująca pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany niejednej osobie. Jednak zdrowie jest najważniejsze, dlatego należy stosować się do panujących, zaostrzonych zasad oraz nie wychodzić z domu bez koniecznej potrzeby. Jeśli siedzenie w czterech ścianach już ci się znudziło i nie masz pomysłów, co jeszcze możesz zrobić - przychodzimy z pomocą. We współpracy z Radio Eska, prowadzimy popularną akcję #zostańwdomu. Aby umilić wam wolny czas, publikujemy artykuły z ciekawymi pomysłami, które mogą wam się przydać. Sprawdź, je koniecznie na naszej stronie internetowej - być może zainspirują cię do czegoś kreatywnego.

Niestety przez zaistniałą sytuację w naszym kraju związaną z wirusem, wiele imprez masowych oraz zgromadzeń zostało odwołanych. Sytuacja dotyczy również wszelkich obrzędów religijnych w kościołach, w których jednocześnie może przebywać tylko 5 osób (nie licząc księży i ministrantów). Z uwagi na to zdarzenie, wierni otrzymali dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach, aby uchronić się przed zarażeniem. W telewizji oraz internecie dostępne są transmisje z mszy świętych, dzięki którym osoby wierzące mogą chociaż w ten sposób w nich uczestniczyć. Jak w takim razie będą wyglądały tegoroczne obchody Zmartwychwstania Pańskiego? Nowe zasady przedstawiamy poniżej.

Wielkanoc 2020 - nowe ZASADY obchodzenia świąt

Święta Wielkanocne to najważniejsze święto w Kościele Katolickim, jednak w tym roku będą obchodzone inaczej niż do tej pory. Według nowych zaleceń w kościele może znajdować się pięcioro wiernych, nie licząc księży oraz ministrantów. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne dotyczące sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią.

  • Obchody Wielkiego Tygodnia mają odbywać się w kościołach bez fizycznego udziału wiernych. Księża mogą celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, po to, aby osoby wierzące mogły włączyć się w modlitwę w swoich domach. Dokładniej chodzi o wszelkiego rodzaju relacje z mszy, które będą transmitowane na żywo.
  • Msza Wielki Czwartek może odbyć się bez udziału wiernych. Gest umycia nóg powinien zostać pominięty. Na zakończenie obchodów Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć również procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum.
  • W Wielki Piątek duchowni mogą celebrować Mękę Pańską, ale w modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych oraz za osoby znajdujące się w sytuacji zagubienia.
  • W wyniku dużego zagrożenia zakażeniem koronawirusem, tradycyjne święcenie pokarmów się nie odbędzie. Biskupi, w oparciu o Księgę Błogosławieństw, przygotowali obrzęd błogosławienia pokarmu przez wybranego członka rodziny (Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350).
  • Podczas Wigilii Paschalnej, przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie dużego ogniska i zastąpić to zapaleniem świecy. Następnie pomijając procesję należy przejść do Orędzia Wielkanocnego oraz Liturgii Słowa. W czasie Liturgii chrzcielnej należy odnowić przyrzeczenia chrzcielne i w następnej kolejności powinna odbyć się Liturgia Eucharystyczna.

W 2020 roku, niedziela Wielkanocna przypada na 12 kwietnia.

Fafa z Suchara Codziennego śpiewa hit Stachursky'ego! Czekamy na duet!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze