Big Day

"W dzień gorącego lata" to nieśmiertelny hit lat 90. Tak dziś wyglądają członkowie zespołu Big Day - Anna Zalewska i Marcin Ciurapiński

Ten utwór ma już prawie 30 lat, a wciąż uchodzi za hit i letni hymn Polski. Jak to się stało, że piosenka "W dzień gorącego lata" olsztyńskiego zespołu Big Day stała się letnim klasykiem i kolejne pokolenia ją śpiewają? Co dziś słychać u twórców tego ponadczasowego hitu? Zobaczcie w galerii, jak dziś wyglądają Anna Zalewska i Marcin Ciurapiński.

Spis treści

 1. Jak powstał Big Day?
 2. Big Day dyskografia
 3. "W dzień gorącego lata" to letni hit lat 90.
 4. Anna Zalewska i Marcin Ciurapiński - razem w życiu i na scenie
 5. Big Day obecnie. Co dziś robią i jak wyglądają Anna Zalewska i Marcin Ciurapiński?

W latach 90. na polskiej scenie muzycznej pojawiło się wiele utworów, które zyskały status kultowych. Jednym z nich jest właśnie "W dzień gorącego lata" zespołu Big Day. Ta piosenka już od niemal trzech dekad króluje w Polsce, będąc nieodłącznym elementem wakacyjnych pikników czy letnich imprez plenerowych.

Jak powstał Big Day?

Zespół Big Day został założony latem 1992 r. w Olsztynie. Inicjatorami jego powstania byli Anna Zalewska i Marcin Ciurapiński, których drogi przecięły się w olsztyńskim Domu Kultury. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, o zespole usłyszała cała Polska!

Nie podejrzewaliśmy, w jaką stronę to pójdzie, jak długo to może trwać. To była taka spontaniczna, dziecięca zabawa. Nagraliśmy demo w 1992 roku i postanowiliśmy wysłać te nagrania do Trójki. Ta płyta tam dotarła, puszczano nas regularnie i często. Przychodzili do nas znajomi i mówili, że grają nas w radiu, a nie wiedzą, kim wy jesteście i proszą o kontakt. Pojechaliśmy do Trójki, stanęliśmy w drzwiach i powiedzieliśmy, że jesteśmy. Tak działamy do dziś i pracujemy nad kolejnym albumem – opowiadała Anna Zalewska na kanapie w Dzień Dobry TVN.

Dlaczego Big Day? Nazwa polskiego zespołu została zaczerpnięta od tytułu utworu brytyjskiej grupy rockowej XTC, która powstała w 1976 roku w Swindon w Anglii. Po roku działalności ukazał się pierwszy debiutancki album zespołu Big Day zatytułowany "W świetle i we mgle", a w 1994 roku olsztyńska ekipa wyruszyła w trasę koncertową z zespołem Hey.

Przeczytaj także: To on śpiewał "Kroplą deszczu". Jak dziś wygląda Gabriel Fleszar? Zmienił się nie do poznania!

Big Day dyskografia

Zespól wydał do tej pory dziewięć płyt:

 • "W świetle i we mgle" (1994),
 • "Kalejdoskop" (1995),
 • "Dzień trzeci" (1996),
 • "Iluminacja" (1997),
 • "To była bardzo długa noc" (1999),
 • "6" (2004),
 • "Prawie proste piosenki" (2008),
 • "Nasza Fala" (2012),
 • "Na koniec gwiazd" (2023).

"W dzień gorącego lata" to letni hit lat 90.

Utwór "W dzień gorącego lata" był bonusem czwartego albumu zespołu Big Day i ukazał się jeszcze przed wydaniem płyty, w czerwcu 1997 roku. "To była piosenka, która jako ostatnia weszła na płytę i była tylko takim wypełniaczem. Ten utwór jest żartem" - dodała Anna Zalewska-Ciurapińska w rozmowie z "Dzień Dobry TVN".

Ten letni megahit nie od razu zdobył serca słuchaczy. Dlaczego? Jednym z głównych powodów była wielka tragedia, która nawiedziła Polskę w 1997 roku – powódź tysiąclecia. Polakom nie było do śmiechu, a klimat beztroski i radości płynący z utworu "W dzień gorącego lata" nie pasował do nastrojów panujących w kraju. W obliczu tak wielkiej tragedii, ludzie byli bardziej skupieni na odbudowie swojego życia i pomaganiu innym, niż na celebracji lata i dobrej zabawie. "W dzień gorącego lata", mimo swojego potencjału, nie mógł wtedy znaleźć swojego miejsca w sercach słuchaczy.

Rok po powodzi piosenka "W dzień gorącego lata" zaczęła zdobywać coraz większą popularność. Słuchacze na nowo odkryli ten utwór i zaczęli go doceniać za jego pozytywny przekaz i letni klimat. Dzięki swojemu uniwersalnemu przesłaniu i energetycznej melodii, "W dzień gorącego lata" stała się prawdziwym hymnem polskiego lata.

"W dzień gorącego lata" to niejedyny przebój zespołu Big Day. Warto tutaj wspomnieć także o:

 • "W świetle i we mgle",
 • "Jestem jak wiatr",
 • "Gdy kiedyś znów zawołam Cię",
 • "Zostawić ślad".

Polecamy również: Tak dziś wygląda Bartek Wrona z Just 5. Kiedyś był bożyszczem nastolatek!

Anna Zalewska i Marcin Ciurapiński - razem w życiu i na scenie

Anna Zalewska i Marcin Ciurapiński są nie tylko partnerami na scenie, ale także w życiu prywatnym. Razem udowadniają, że miłość i pasja do muzyki mogą iść w parze, tworząc naprawdę coś wyjątkowego.

Big Day to nasze wspólne dzieło. To nasze wspólne życie. Zdajemy sobie sprawę, że w showbiznesie nie jest łatwo. Przez rozstania wiele spraw się zawala i bywa, że niszczy się kariera. Wydarzenia osobiste są mocno zrośnięte z zawodem. My cały czas gramy z przyjemnością. Gramy 30 lat i 30 lat również jesteśmy razem. Najpierw jednak byliśmy my, potem zespół – powiedziała Anna Zalewska w rozmowie z Gazetą Olsztyńską.

Zobacz: Chłopaki z Just 5 po latach. Tak dziś wyglądają członkowie słynnego boysbandu

Big Day obecnie. Co dziś robią i jak wyglądają Anna Zalewska i Marcin Ciurapiński?

Anna Zalewska-Ciurapińska ma dziś 52 lat. Jej mąż Marcin Ciurapiński ma 54 lata. Co dziś u nich słychać? Twórcy letniego hymnu Polski nadal tworzą muzykę i koncertują po całej Polsce. W 2023 roku, po 10 latach przerwy, wydali dziewiąty, studyjny album pt. "Na koniec gwiazd".

Obecnie grupę tworzą: Anna Zalewska-Ciurapińska (wokalistka), Marcin Ciurapiński (wokalista, basista, producent muzyczny), Piotr Szymański (gitarzysta) i Paweł Pająk (perkusista).

Mimo upływu prawie 30 lat, kawałek "W dzień gorącego lata" nadal ma się dobrze i jest grany w stacjach radiowych. To fragment polskiej muzyki lat 90., który przetrwał próbę czasu. Zespół Big Day, choć przeszedł przez różne etapy swojej kariery, wciąż cieszy się sympatią fanów.

Zobaczcie w naszej galerii, jak dziś wyglądają Anna Zalewska i Marcin Ciurapiński.