szkoła

i

Autor: Pawel Wodzynski/East News

szkoła

Uczniowie będą mieli wpływ na wybór dyrektora szkoły? MEN jest pozytywnie nastawiony

2025-05-20 15:27

Czy uczniowie powinni mieć wpływ na to, kto zostaje dyrektorem ich szkoły? Choć brzmi to jak rewolucja w oświacie, temat stał się ostatnio całkiem poważną propozycją. Wszystko za sprawą wypowiedzi wiceminister edukacji Joanny Muchy. Od razu jednak wyjaśniła, że nie chodzi o to, by uczniowie samodzielnie wybierali dyrektora, ale by mieli możliwość uczestnictwa w komisji konkursowej.

Obecnie dyrektor jest powoływany na pięć lat, po przejściu przez konkurs. Komisję konkursową tworzą przedstawiciele samorządu prowadzącego szkołę, kuratorium, rady pedagogicznej, rady rodziców i związków zawodowych. Uczniowie, mimo że to ich codzienność zależy od decyzji dyrektora, nie mają w tym żadnego udziału.

A przecież to właśnie dyrektor w dużej mierze tworzy klimat szkoły, decyduje o stylu zarządzania, ustala zasady i kształtuje relacje, również z uczniami. Gdyby młodzież mogła współdecydować, może udałoby się wybrać osoby, które rzeczywiście odpowiadają potrzebom całej szkolnej społeczności.

Teraz ministerstwo rozważa zwiększenie wpływu młodzieży na życie szkoły.

Zobacz też: Jest już kalendarz roku szkolnego 2025/26. Aż 177 dni wolnych!

ESKA_ Maciej Pela pokazuje dystans, uderzając w Kaczorowską?! "Żona miała dwie lewe ręce". Zabawne?

Uczniowie będą wybierać dyrektora szkoły? 

Pomysł zakłada, że w komisji mogłoby zasiąść dwóch pełnoletnich przedstawicieli samorządu uczniowskiego. Ich rola miałaby być dokładnie taka sama jak innych członków, czyli ocenianie kandydatów i współdecydowanie. W szkołach, gdzie nie ma pełnoletnich uczniów, pojawia się opcja, by młodsze osoby mogły być obserwatorami, zadawać pytania, ale bez prawa głosu.

Taka zmiana miałaby za zadanie zwiększyć zaangażowanie młodzieży w życie szkoły i pokazać, że ich zdanie ma znaczenie.

Wiceminister Katarzyna Lubnauer potwierdziła, że pomysł trafił do dalszych analiz. Zarówno pod kątem prawnym, jak i organizacyjnym. Resort edukacji jest raczej na "tak”, choć na razie trwa badanie, jak to wszystko można by w praktyce zorganizować.

Rekomendacja została pozytywnie przyjęta – poinformowała Lubnauer w odpowiedzi na poselską interpelację. Kolejne miesiące mają przynieść konkretne ustalenia.