Topienie Marzanny - co to za zwyczaj i dlaczego to robimy?

Marzanna
Autor: Alexey Kudenko/SPUTNIK Russia/East News

Topienie Marzanny to jedna z bardziej znanych i popularnych tradycji w Polsce, która ma na celu przywitać nadchodzącą wiosnę! Kiedy dokładnie topimy Marzannę i skąd wziął się ten zwyczaj? Więcej na ten temat przeczytacie już teraz na ESKA.pl. Historię święta oraz jego datę znajdziecie poniżej w artykule!

Topienie Marzanny zawsze kojarzy się nam z pierwszym dniem wiosny i bardzo dobrze, ponieważ zwyczaj ten oznacza pożegnanie zimy. Skąd zatem zrodziła się ta tradycja? Okazuje się, że topienie Marzanny przybyło do nas ze starosłowiańskich obrzędów. Marzanna według ludowych pojęć to słowiańska bogini symbolizująca śmierć. Zgodnie z ludowymi wierzeniami śmierć Marzanny jest oznaką budzenia się przyrody do życia, czyli po prostu jest początkiem wiosny. Aby wziąć udział w zwyczaju, należy w pierwszej kolejności przygotować do niego odpowiednią kukłę, którą następnie wrzuca się do wody. Marzanna najczęściej wykonywana jest ze słomy, ubierana jest w różne ciuchy i ozdoby, takie jak wstążki i korale. Do całej kukły mocuje się długi kij, dzięki któremu o wiele łatwiej jest trzymać ją wysoko w górze, tak aby każdy był w stanie ją dostrzec.

Jako, że pierwszy Dzień Wiosny 2021 zbliża się wielkimi krokami, czas przygotować swoje Marzanny, aby zgodnie z tradycją przywitać nadchodzącą wiosnę w 2021 roku. Topienie Marzanny - kiedy będziemy robić to tym roku? Szczegółowe informacje są umieszczone poniżej!

Topienie Marzanny 2021 - kiedy?

Topienie Marzanny nadejdzie wraz z pierwszym Dniem Wiosny, czyli już 21 marca 2021 roku będziemy podpalać i wrzucać do wody przygotowaną wcześniej kukłę. Dzięki tej tradycji pożegnamy zimę i zrobimy miejsce dla zbliżającej się wiosny, ciepłego słońca i przepięknych kolorowych kwiatów.

Wiosna w ogrodzie
Najnowsze