Moda na imiona zmienia się z pokolenia na pokolenie. Często jest tak, że jedne wracają do łask po latach zapomnienia, a inne wypadają z obiegu na dobre. Choć wielu rodziców szuka unikatowych, oryginalnych imion, to są też takie, które mimo pozytywnych skojarzeń i pięknego brzmienia nie zdobywają uznania.
Wśród nich znajduje się imię, które powstało z pióra samego Juliusza Słowackiego. Niestety, pomimo takiego dziedzictwa, praktycznie nie spotkamy dziś dzieci nazwanych w ten sposób. W czasach, gdy królują imiona takie jak Antoni, Jan, Leon czy Nikodem, to konkretne imię pojawia się w statystykach rzadko albo wcale. Być może zbyt mocno kojarzy się z tragicznym losem literackiego bohatera albo zbyt patetycznie brzmi w codziennym użyciu.
Zobacz też: To najpiękniejsze imię dla chłopca na świecie. Jest popularne również w Polsce!
Imię Kordian
Chodzi o imię Kordian, stworzone przez wybitnego romantyka i autora jednego z najsłynniejszych dramatów w historii polskiej literatury. Jest to imię głównego bohatera jego dramatu o tym samym tytule z 1834 roku. Nie znajdziemy go w dawnych księgach chrztów. Słowacki stworzył Kordiana jako symbol pokolenia młodych Polaków, rozdartych między marzeniami o wolności i bezradnością wobec historii.
Bohater jego dramatu to postać tragiczna, wrażliwa, walcząca z własnymi lękami i niemocą, rozdartą pomiędzy działaniem a refleksją. Właśnie ten dramatyzm może odstraszać rodziców, którzy chcą, by imię dziecka niosło ze sobą pozytywne, optymistyczne skojarzenia.
Mężczyźni o imieniu Kordian, choć jest ich w Polsce niewielu, często odbierani są jako osoby wrażliwe, inteligentne i nieszablonowe. To indywidualiści, którzy nie boją się myśleć inaczej niż reszta, ale bywają też postrzegani jako introwertyczni i zbyt poważni. Imię to kojarzy się z romantyzmem, idealizmem, ale też wewnętrzną walką.
Zobacz galerię: Imiona, które śmieszą obcokrajowców. Ich znaczenie wywołuje ogromne zdziwienie