Spis treści
Czasy PRL-u w Polsce, choć naznaczone politycznymi i społecznymi ograniczeniami, były również okresem kształtowania się własnych trendów, w tym również w dziedzinie nadawania imion dzieciom. Tendencje te odzwierciedlały ówczesne realia, fascynacje i aspiracje społeczne. Rodzice wówczas często czerpali inspiracje z literatury i historii Polski. Popularne były imiona bohaterów narodowych, postaci literackich i królów. W latach 60. i 70. zauważalna była fascynacja Zachodem i dążenie do nowoczesności. Rodzice zaczęli sięgać po imiona, które brzmiały bardziej nowocześnie i europejsko, jak np. Edyta. To piękne i klasyczne imię żeńskie, które przez wieki cieszyło się popularnością w różnych zakątkach świata, w tym również w Polsce, dziś prawie zupełnie odeszło w zapomnienie.
Zobacz także: To imię oznacza "nowy dzień". W Polsce nadawane jest coraz rzadziej
Imię Edyta - pochodzenie i znaczenie
Imię Edyta wywodzi się z języka staroangielskiego, a konkretnie od słów ead i starogermańskiego od - "pomyślność, szczęście", oraz od staroangielskiego gyth i starogermańskiego gunt - "walka". Zatem imię Edyta można interpretować jako "walcząca o bogactwo", "walcząca o szczęście" lub "szczęśliwa wojowniczka". Niektóre źródła wskazują również na germańskie pochodzenie imienia, od słowa eald, oznaczającego "stary, dostojny". Imię Edyta zawdzięcza swoją popularność świętej Edycie z Wilton (X wiek), angielskiej księżniczce i zakonnicy, która słynęła z pobożności i dobroczynności. Jej kult przyczynił się do rozpowszechnienia imienia w Anglii, a następnie w innych krajach Europy.
Popularność imienia Edyta w Polsce
W Polsce imię Edyta zyskało szczególną popularność w okresie PRL-u, zwłaszcza w latach 60. i 70. Zainteresowanie imieniem Edyta w tamtym okresie może być związane z fascynacją zachodnią kulturą i dążeniem do nowoczesności. Imię to chętnie nadawano jeszcze w latach 90,. jednak w ostatnim ćwierćwieczu jego popularność znacznie spadła. Według danych rejestru PESEL na styczeń 2025, w Polsce żyje 114970 kobiet noszących imię Edyta. Natomiast o spadku zainteresowania tym imieniem może świadczyć fakt, iż w ubiegłym roku nadano je jedynie 24 dziewczynkom.
Znane osoby o imieniu Edyta
W Polsce nie brakuje znanych kobiet, które noszą imię Edyta. Najpopularniejszymi są z pewnością:
- Edyta Górniak: piosenkarka, reprezentantka Polski na Eurowizji,
- Edyta Bartosiewicz: ceniona piosenkarka i autorka tekstów,
- Edyta Jungowska: aktorka teatralna i filmowa
- Edyta Geppert: wybitna piosenkarka