Powołanie do wojska 2022 będzie obowiązkowe? Ustawa z dużymi zmianami!

i

Autor: Jakub Kaminski/East News Powołanie do wojska 2022 będzie obowiązkowe? Ustawa z dużymi zmianami!

Szkolenia wojskowe 2022 OBOWIĄZKOWE dla wszystkich? Kogo dotyczy nowa ustawa?

2022-03-02 12:00

Pobór do wojska oficjalnie wraca, a wszystko ma związek z decyzją rządu o zwiększeniu liczby aktywnych żołnierzy. Czy każdy otrzyma powołanie do wojska? Przekonajcie się sprawdzając szczegóły już teraz.

Spis treści

  1. Powołanie do wojska 2022 - czy będzie obowiązkowe?
  2. Ustawa o obronie ojczyzny - od kiedy?

Powołanie do wojska 2022 - od kiedy i kogo dotyczy? Z takim pytaniem mierzą się wszyscy, którzy zastanawiają się, czy wojsko będzie obowiązkowe dla wszystkich. Data nowego sposobu prowadzenia poboru do wojska została już ustalona i przedstawiona w Sejmie. Oficjalnie projekt ustawy o obronie ojczyzny został skierowany do pierwszego czytania. W projekcie nie jest określona liczba sił zbrojnych. Zostanie ona określona dopiero w ramach programu rozwoju tej jednostki. Mówi się o 300-tysięcznej armii polskiej, z czego 250 tysięcy to żołnierze wojsk operacyjnych i 50 tysięcy to żołnierze WOT. 

Powołanie do wojska 2022 - dla kogo i jakie roczniki? Czy zostanę powołany do wojska?

Sonda
Czy jesteś "za" obowiązkową służbą wojskową?
Jan Tomaszewski: Trzeba wykluczyć Rosjan z każdej dyscypliny! | Futbologia

Powołanie do wojska 2022 - czy będzie obowiązkowe?

Pobór do wojska, w przypadku konfliktu zbrojnego jest obowiązkowy prawie dla wszystkich obywateli. Nie dotyczy jedynie osób poniżej 18. roku życia, osób zajmujących poszczególne stanowiska zawodowe, a także osób ze złym stanem zdrowia. Wszystko to zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 listopada 1967 roku: - Powszechnemu obowiązkowi obrony podlegają wszyscy obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa nie podlega powszechnemu obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Po wejściu ustawy o obronie ojczyzny nic się nie zmieni. Zmiany przewidują wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i podział rezerwowej służby wojskowej na aktywną i pasywną. Co więcej projekt zawiera także przepisy o powoływaniu, do służby, zwalniania z niej, zasadach pełnienia służby w czasie mobilizacji, stanu wojennego i stanu wojny. Zapisano w nim także regulacje dotyczące szkolnictwa wojskowego, przepisy o dyscyplinie i obowiązujących żołnierzy ograniczeniach działalności gospodarczej i publicznej.

Ustawa o obronie ojczyzny - od kiedy?

Ustawa o obronie ojczyzny ma wejść w życie 1 lipca 2022, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. Sam projekt zakłada szybsze modernizowanie i finansowanie armii. Oprócz budżetu państwa finansowanie wydatków obronnych odbędzie się z pomocą Funduszu Wsparcia SIł Zbrojnych, który powstanie w Banku Gospodarstwa Krajowego.  

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE