Mariah Carey

i

Autor: Gregory Pace/BEI/Shutterstock/EAST NEWS

CIEKAWOSTKI

Świąteczny klimat w listopadzie? Polacy zaczęli już słuchać zimowych przebojów!

2023-11-20 10:09

Trudno wyobrazić sobie święta bez muzyki. Jedni kolędują, drudzy bawią się przy przebojach zespołu Skaldowie, a jeszcze inni odpalają "Last Christmas". O ile słuchanie takich utworów w tym okresie nie jest niczym dziwnym, to zaskoczyć może fakt, że największe świąteczne hity goszczą w polskich domach już znacznie wcześniej. Ba, nawet w listopadzie! Statystyki nie kłamią.

"Last Christmas" to chyba pierwsza piosenka, która przychodzi do głowy, jeżeli pytają nas o największy międzynarodowy przebój świąteczny. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju fenomen, bo właściwie ten numer zdaje się nigdy nie nudzić. Rok w rok puszczają go w radiach, galeriach handlowych, w pracy, na bożonarodzeniowych jarmarkach oraz na facebookowej tablicy. I ilu było znajomych, co mówili, że "w następnym roku nie będę słuchał Wham i Mariah Carey", a później się okazywało, że jako pierwsi odpalali te nieśmiertelne zimowe klasyki i lepili przy nich pierogi. Prawda jest taka, że te piosenki się nie nudzą i są już pewnego rodzaju tradycją, jak "Kevin sam w domu". Liczby i statystyki mówią wszystko. No właśnie, a jak już przy tym jesteśmy, to pojawiły się interesujące dane na temat świątecznych nawyków streamingowych Polaków. Okazuje się, że po wspomniane utwory sięgamy jeszcze na długo przed Bożym Narodzeniem! Wiedzieliście o tym?

Daria: kiedy puszcza świąteczne piosenki? | Moja lista hitów

"Last Christmas" na listach przebojów już w listopadzie

Coraz więcej Polaków zaczęło myśleć o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia już w listopadzie, co widać szczególnie po tym, jaka muzyka trenduje w serwisach streamingowych. Udało nam się uzyskać wczesne dane na temat świątecznych nawyków słuchaczy, z których wynika, że "Last Christmas" i "All I Want For Christmas Is You" trafiły na listy przebojów Spotify już 1 listopada! W pierwszej połowie miesiąca piosenka zespołu WHAM znalazła się na 59. miejscu, a utwór Mariah Carey na 74. miejscu. Rok temu sytuacja wyglądała podobnie. Z tą różnicą, że hit wokalistki znalazł się na 64. miejscu a "Last Christmas" na 115. pozycji. Warto zaznaczyć, że na dzień 19 listopada 2023 roku numery wywindowały jeszcze wyżej i znalazły się nawet w TOP3! Jeżeli chodzi o sam okres świąteczny, to wymienione klasyki znajdują się niezmiennie na samym szczycie - Mariah na pierwszym, a WHAM na drugim. Co ciekawe, od razu po świętach Polacy przestają ich słuchać z dnia na dzień.

Wracając jednak do bieżącego roku i statystyk z listopada, to okazuje się również, że wielkim zainteresowaniem wśród Polaków cieszy się flagowa playlista "Idą Święta", której dzienna słuchalność wzrosła o około 700% w ciągu ostatniego miesiąca. Wiedzieliśmy, że świąteczne szlagiery mają branie, ale nie sądziliśmy, że są tak chętnie słuchane jeszcze jesienią! Teraz nie pozostaje nic innego jak tylko upiec pierniki, rozsiąść się wygodnie w fotelu i rozkoszować głosem George’a Michaela.