Strajk nauczycieli - wyniki referendum. Ilu pedagogów chce protestu?

i

Autor: Jan BIELECKI/East News Strajk nauczycieli

Strajk nauczycieli 2019 - WYNIKI referendum. Ilu pedagogów chce protestu?

2019-03-27 10:01

Groźba ogólnopolskiego protestu wisi nad szkołami już od 2018 roku. Zdesperowani nauczyciele uznali, że tak radykalne działanie jak strajk, może się okazać konieczne. Pod koniec marca 2019 roku poznaliśmy wyniki referendum strajkowego, w którym nauczyciele mieli się opowiedzieć za lub przeciw najostrzejszej formie protestu. Na ESKA.pl dowiecie się, ilu pedagogów chce strajkować.

Strajk nauczycieli - wyniki referendum. Ilu pedagogów chce protestu? Takie pytanie zadają sobie wszyscy polscy uczniowie i ich rodzice. Referendum strajkowe miało pokazać, jakie jest poparcie dla najbardziej radykalnej formy protestu w szkołach, która przewiduje, że nauczyciele odejdą od biurek 8 kwietnia. Akcję referendalną zorganizowano dla szkół, które przyłączyły się do sporu zbiorowego z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Sławomir Broniarz, prezes ZNP, powiedział, że to aż 85% placówek w Polsce!

Przeczytaj też: Strajk nauczycieli 2019 - kiedy będzie? Czy będą lekcje i egzaminy?

Sonda
Czy popierasz strajk nauczycieli?

Wyniki referendum w sprawie strajku nauczycieli

Na początku marca Związek Nauczycielstwa Polskiego zorganizował referendum przeznaczone dla placówek oświatowych, które przyłączyły się do sporu zbiorowego z MENem. Nauczyciele mieli się opowiedzieć za protestem przewidującym zawieszenie pracy (na przykład przez masowe branie zwolnień lekarskich).

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa, na której ZNP ogłaszało wstępne wyniki referendum strajkowego. Okazuje się, że za protestem opowiedziało się od 85% do 90% wszystkich głosujących nauczycieli! Jeśli rząd szybko nie dojdzie z nimi do porozumienia w kwestii podwyżek, odejdą oni od swoich biurek w klasach.

Strajk grozi paraliżem egzaminów

Taki strajk miałby się rozpocząć 8 kwietnia i trwać do odwołania. Oznacza to, że mógłby się pokrywać z datami ważnych egzaminów. Na 10, 11 i 12 kwietnia zaplanowano egzamin gimnazjalny. W dniach 15, 16, 17 kwietnia odbywa się zaś egzamin ósmoklasisty. Jeśli strajk by się przeciągał, mógłby też utrudnić zorganizowanie matur, które planowo startują 6 maja. Jaki będzie finał całej tej sytuacji? Warto śledzić ją uważnie i trzymać kciuki za porozumienie nauczycieli z rządem.