Południowe delta Akwarydy 2020 - kiedy obserwować noc spadających gwiazd?

2020-07-12 23:35 aw
Meteory
Autor: Cover Images/East News

Obserwacje astronomiczne i wpatrywanie się w niebo w ciepłe letnie wieczory to sama przyjemność. Wiele osób, nawet tych, które na co dzień nie interesują się szczególnie astronomią, bardzo lubią obserwować niezwykłe zjawiska. Zwłaszcza że wiele z nich można zobaczyć gołym okiem, bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Tak właśnie jest w przypadku Południowych delta Akwaryd.

Południowe delta Akwarydy 2020 - kiedy obserwować noc spadających gwiazd? Takiego zjawiska nie można przegapić! Na szczęście, żeby je zobaczyć, będziemy mieli sporo okazji. Południowe delta Akwarydy to jedne z najpopularniejszych zjawisk astronomicznych, które można obserwować na niebie latem. Drugim są Perseidy, których maksimum przypada mniej więcej w połowie sierpnia. Fani obserwacji nieba w 2020 roku mieli jeszcze jedną okazję do obserwacji czegoś zupełnie wyjątkowego. 27 marca została odkryta kometa C/2020 F3, która w lipcu tego roku gołym okiem widoczna była niemal wszędzie! W internecie pojawiły się dziesiątki zdjęć od osób, którym bez problemu udało się zaobserwować to naprawdę spektakularne zjawisko. Niestety, komety, w odróżnieniu od południowych delta Akwaryd, nie można oglądać każdego roku.

Południowe delta Akwarydy 2020 - kiedy obserwować noc spadających gwiazd?

Południowe delta Akwarydy to rój meteorów, którego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika. Ich aktywność rejestruje się od 12 lipca do 19 sierpnia, dlatego jest to idealne zjawisko do letnich obserwacji, gdy noce są ciepłe, a wpatrywanie się w niebo po zmroku to czysta przyjemność. Maksimum południowych delta Akwaryd przypada natomiast na 28 lipca. Obserwacji można dokonać gołym okiem, nie jest do tego potrzebny teleskop, jednak najlepiej widoczne są z dala od sztucznego światła (czyli np. poza miastem), kiedy niebo jest czyste i bezchmurne.

Wywiad z Viki Gabor

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze