Zbigniew Wodecki

i

Autor: ADRIAN SLAZOK/REPORTER

Pięć lat temu odszedł Zbigniew Wodecki. Jak go zapamiętaliśmy?

2022-05-22 9:42

Zaczynał od Bacha i zawsze lubił wracać pod balkon pnących róż. Dokładnie 5 lat temu odszedł wybitny artysta, genialny skrzypek i kompozytor Zbigniew Wodecki. Dziś miałby 72 lata. Jak go zapamiętaliśmy?

Trudno w to uwierzyć, ale dzisiaj mija już 5. rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego. Krakowski muzyk, piosenkarz i kompozytor odszedł 22 maja 2017 r. w Warszawie, w wieku 67 lat. Kilka dni później został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Rakowickim. To był bardzo smutny dzień dla świata muzyki, ale przede wszystkim dla jego najbliższych. Przez prawie 50 lat był mężem Krystyny, z którą miał troje dzieci - Joannę, Pawła oraz Katarzynę, która do dziś pielęgnuje pamięć po nim, organizując festiwal Wodecki Twist. Przypomnijmy, że w tym roku wydarzenie odbędzie się 10-12 czerwca w Krakowie. Pomiędzy projektami muzycznymi prowadził festiwale, programy telewizyjne, był jurorem dwunastu edycji programu Taniec z gwiazdami oraz pojawiał się gościnnie w serialach.

Najlepsza Muzyka do Biegania [wiosna 2023] | ESKA XD - Fit vlog #44

Za co ludzie pokochali Zbigniewa Wodeckiego?

Zbigniew Wodecki był jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sceny. Miał wyjątkowy talent, głos i charakterystyczną fryzurę, z której często żartował. Pozostawił po sobie niezapomniane przeboje, które w żaden sposób się nie zestarzały i bez przerwy są śpiewane nawet dzisiaj. Fani pokochali go nie tylko za muzykę, ale przede wszystkim za otwartość i bezpośredniość. Nigdy nie ukrywał, że woli rozmawiać o dźwiękach, słowach i muzyce oraz występach scenicznych, niż prywatnym życiu.

"Rozdawał dużo życzliwości i dobrej energii. Nie budował żadnych barier ani dystansu między nikim, nawet spotkanym na ulicy dzieciakiem, który poprosił go o autograf. Był ciepły, ale naturalnie, i przez to także prawdziwy" - wspomina jego córka, Katarzyna Wodecka-Stubbs w jednym z wywiadów

Zbigniew Wodecki - początek kariery

Maestro trąbki, ceniony twórca i liczne niezapomniane koncerty. Jak zaczynał Zbigniew Wodecki? Początki jego kariery sięgają aż do lat 60. To właśnie wtedy grał na skrzypcach w zespołach Czarne Perły i Anawa. Dopiero w latach 70. zadebiutował w roli wokalisty. Często podkreślał, że jest "śpiewającym muzykiem" i udowodnił to w 1976 r. wydając pierwszy solowy album długogrający. Zanim jednak do tego doszło, zwrócił uwagę Andrzeja Wasylewskiego, który zaproponował mu występ w telewizyjnym koncercie "Wieczór bez gwiazdy", do którego wcześniej Wodecki nagrywał muzykę. Po emisji dostał propozycje nagrania pierwszego utworu "Znajdziesz mnie znowu", który otworzył muzykowi drzwi do wielkiej kariery.

Sonda
Która piosenka Zbigniewa Wodeckiego podoba ci się najbardziej?

Największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego

Dorobek Zbigniewa Wodeckiego jest tak ogromny, że trudno wybrać tylko kilka piosenek. Artysta pozostawił po sobie bogatą spuściznę - w tym liczne płyty, na których zawsze pojawiały się świetne i odpowiednio przemyślane oraz napisane utwory. Potrafił jak mało kto łączyć i mieszać ze sobą muzyczne style. Do najpopularniejszych piosenek na pewno warto zaliczyć "Zacznij od Bacha", "Izolda", "Lubię wracać tam gdzie byłem", "Z Tobą chcę oglądać świat", "Zabiorę Cię dziś na bal", czy legendarne "Chałupy" i "Pszczółka Maja".