Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - jak i gdzie zgłosić słowo? Podpowiadamy serwując garść szczegółów w tym miejscu. Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest od 2016 r. Przez ten czas inicjatywa skutecznie wspiera popularyzację języka polskiego i wywiera duży wpływ na współczesną polszczyznę. Z uwagi na rosnące zainteresowanie plebiscytem oraz coraz większą ilość zgłoszeń, tegoroczna edycja odbędzie się w zmienionej formule. Zwycięskie słowa z lat ubiegłych to: sztos, XD, dzban i alternatywka.
Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - czy wiesz, co oznaczają te nowe słowa? Sprawdź się! [QUIZ]
Młodzieżowo Słowo Roku 2021 - jak i gdzie zgłosić słowo?
Od 12 października do 7 listopada br. za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl, będzie można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Mile widziane są również przykłady ich użycia. Następnie Jury plebiscytu dokona analizy nadesłanych zgłoszeń i 15 listopada br. zaprezentuje finałową dwudziestkę (będą to słowa najczęściej zgłaszane, a jednocześnie zgodne z regulaminem). Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie sjp.pwn.pl uruchomiony zostanie formularz głosowania. Za jego pomocą będzie można wskazać jedno słowo z listy, które zdaniem głosujących zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2021. Ten etap plebiscytu zakończy się o północy 30 listopada br.
Dodatkowo z puli zgłoszeń pierwszego etapu Jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo i przyzna Nagrodę Jury oraz dwa wyróżnienia. Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN. Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia.
Misją Wydawnictwa Naukowego PWN, jako wydawcy słowników i poradników językowych, jest nie tylko dostarczanie źródeł wiedzy, ale także popularyzacja polszczyzny – szczególnie wśród młodzieży. Język polski jest pełen ciekawostek, dynamicznych procesów, a także daje ogromne pole do wykazania się kreatywnością. Ten plebiscyt i jego rosnąca z roku na rok popularność, są tego najlepszym dowodem.
Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń. Wybierzcie Młodzieżowe Słowo Roku 2021!