Młodzieżowe Słowa Roku

i

Autor: ALEKSANDER RABIJ/REPORTER/EastNews

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - podsumowanie. Pierwszy raz w historii plebiscytu, wydarzyło się coś takiego!

2020-12-04 9:14

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN i od lat cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego - w słowniku nastolatków, co chwile pojawiają się nowe słowa, które mogą rozbawić niejedną osobę. To prawdziwe hity, a dorośli kiedy je słyszą, nie wiedzą o co chodzi. Jakie słowa wygrały tegoroczny plebiscyt? O wynikach, które zaskakują informujemy Was w tym artykule.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku jest coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, wśród nastolatków co chwile pojawiają się nowe słowa, które rządzą w ich otoczeniu. Kiedy dorośli je słyszą, łapią się za głowę, bo nie wiedzą o co dokładnie chodzi. Niektóre wyrażenia śmieszą bardziej, inne mniej, ale każde z nich jest oryginalne na swój sposób. Jak widać tworzenie nowych słów to nie tylko kreatywność, ale także dobra zabawa dla wszystkich internautów. Zainteresowanie plebiscytem rośnie z roku na rok. Tegoroczna edycja zakończyła się 30 listopada i jak się okazuje, podczas niej padł absolutny rekord zgłoszeń! W plebiscycie organizowanym przez PWN, zostało zgłoszonych ponad 130 tysięcy słów i wyrażeń.

Przypomnijmy, że w ubiegłych latach najpopularniejsze okazały się być słowa takie jak: alternatywka, czyli określenie dziewczyny o alternatywnych upodobaniach, eluwina, czyli przywitanie, które wyszło od youtubera Kacpra Błońskiego, a także jesieniara, czyli dziewczyna, która lubi jesień i robi sobie jesienne zdjęcia na Instagrama. Jakie słowo wygrało w 2020 roku? Wyniki są już znane i zaskoczyły wszystkich!

Młodzieżowe Słowo Roku - czy wiesz, co oznaczają te nowe słowa?

Pytanie 1 z 10
Co oznacza słowo boomer?

Młodzieżowe Słowa Roku 2020 - WYNIKI

Jakie słowa wygrały w tym roku plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku? Jak się okazuje w 2020 roku, jurorzy podjęli jednogłośną decyzję, że po raz pierwszy w historii nie wyłonią zwycięskiego słowa. Oto treść zamieszczonego komunikatu:

Zgodnie z regulaminem kapituła ma decydujący głos w kwestii werdyktu lub jego braku. Jako organizator plebiscytu pragniemy zaznaczyć, że podzielamy stanowisko jury i nie zgadzamy się, by plebiscyt przekształcił się w platformę promowania języka nietolerancji i agresji słownej. Mimo braku zwycięskiego słowa jury zadecydowało jednak, że na wyróżnienie zasługuje tozależyzm – jako wyraz najciekawszy formalnie i interesująco zdefiniowany.

Młodzieżowe Słowo Roku - tozależyzm

Wyróżnione słowo w plebiscycie to wyraz tozależym. Jego definicja brzmi: Postawa światopoglądowa polegająca na poszukiwaniu najlepszych/najbardziej moralnych rozwiązań danej sytuacji/problemu w szerokim kontekście społecznym, historycznym, religijnym oraz moralnym. Głównym postulatem tozależyzmu jest unikanie rozwiązywania problemów moralnych z postaw skrajnych bez ich wcześniejszego omówienia i rozpatrzenia wszystkich potencjalnych rozwiązań oraz ich dalekosiężnych konsekwencji. Idea tozależymu jest silnie związana z kanałem Wojna Idei dostępnym na platformie YouTube.

Sanah lepiej śpiewa niż gotuje | ESKA XD - CD-ROOM #8