W tym roku pierwszy dzień matur przypadł już na 5 maja. Cykl egzaminów standardowo otworzył język polski na poziomie podstawowym. Następnego dnia na maturzystów czeka matematyka. Przypominamy, ile czasu będzie na rozwiązanie arkusza oraz jakie są najważniejsze zasady.
Matura z języka matematyki 2025 - ile trwa?
Egzamin rozpocznie się we wtorek 6 maja o 9:00. Uczniowie otrzymają 30-stronicowy arkusz, w którym znajdą zadania warte łącznie 50 punktów. Na ich rozwiązanie maturzyści w obecnej formule mają 180 minut, czyli 3 godziny. Oznacza to, że ok. 12:00 ostatni zdający będą opuszczać sale egzaminacyjne w swoich szkołach.
Osoby podchodzące do matury w formule sprzed 2023 roku, mają nieco krótszy czas - wynosi on 170 minut. O wydłużony czas pracy mogły ubiegać się osoby wymagające specjalnego dostosowania warunków egzaminu ze względu na odpowiednią diagnozę lub niepełnosprawność.
Egzamin pisemny z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się 12 maja o 9:00. Potrwa również 180 minut.
Zobacz też: Matura 2025 z polskiego unieważniona? W sieci pojawiły się zdjęcia arkusza?
Matura matematyka 2025 - zasady
Każdy arkusz zawiera odpowiednie instrukcje dla zdającej osoby. Przed rozpoczęciem rozwiązywania zadań, należy upewnić się, że arkusz jest kompletny, czyli zawiera wszystkie strony. Na pierwszej stronie trzeba wpisać numer PESEL i przykleić odpowiednią naklejkę.
CKE przypomina, że odpowiedzi na zadania zamknięte, opatrzone odpowiednim symbolem, trzeba przenieść na kartę odpowiedzi. Zaznacza się tam okienka czarnym tuszem lub atramentem. Zadania otwarte należy rozwiązać w odpowiednich miejscach, czytelnie. "Pominięcie argumentacji lub istotnych obliczeń" może spowodować utratę punktów.
Dozwolone jest korzystanie z cyrkla, linijki i kalkulatora prostego oraz tablic "Wybrane wzory matematyczne".
Za każde zadanie można otrzymać od 1 do 4 punktów. Łącznie - 50 punktów, co oznacza, że wymagane do zdania matury 30% uzyskamy po zdobyciu co najmniej 15 punktów.