Matura z matematyki 2025 - pewniaki

i

Autor: FOT. MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

matura 2025

Matura 2025 - PRZECIEKI! To zadanie pojawia się co roku! To pewniak na maturze z matmy

2025-05-05 13:34

Matury 2025 trwają w najlepsze. Przed tysiącami maturzystów egzamin, którego wielu z nich obawia się najbardziej, czyli matematyka. Czego można spodziewać się na maturze z matematyki 2025? Przypominamy zadania, które pojawiają się w arkuszu co roku. To tak zwane pewniaki!

Matura z matematyki 2025 zbliża się wielkimi krokami. Już we wtorek, 6 maja, około 275 tysięcy absolwentów szkół ponadpodstawowych przystąpi do rozwiązywania arkusza z "królowej nauk", czyli matematyki. To właśnie ta część egzaminu maturalnego budzi największy lęk wśród zdających i od lat "cieszy się" niechlubnym tytułem najczęściej oblewanej w pierwszym terminie.

Jak zdobyć upragnione 30% pozwalające na zdanie matury z matematyki bez konieczności przystępowania do sierpniowej poprawki? Korepetytorzy często zwracają uwagę na tzw. maturalne pewniaki, które można traktować jako swoiste "przecieki". Pojawiają się bowiem niemal co roku. Przeanalizowanie tych zadań i zrozumienie schematów ich rozwiązywania to szansa na zdobycie kilku dodatkowych punktów, a tym samym zwiększenie prawdopodobieństwa zdania matury w terminie głównym. Jakich zadań na pewno nie zabraknie w arkuszu CKE 6 maja? Sprawdzamy, na jakie zagadnienia zwracają uwagę eksperci. 

Oskar Cyms zdawał maturę z przedmiotu, którego nie czuł. Wynik?

Matura z matematyki 2025 - pewniaki

Matematyka podzielona jest na działy. Które z nich mają niemal gwarantowane miejsce w arkuszu CKE? Eksperci wskazują na osiem najważniejszych, wymagających powtórzenia przez egzaminem maturalnym z królowej nauk. Oto maturalne pewniaki z matematyki, które pojawiają się właściwie co roku:

  • Funkcja liniowa i kwadratowa (własności, wykresy, miejsca zerowe)
  • Równania i nierówności (liniowe, kwadratowe)
  • Układy równań
  • Procenty (obliczenia, procent składany)
  • Geometria płaska (pole, kąty, Pitagoras)
  • Statystyka opisowa (średnia, mediana, wykresy)
  • Prawdopodobieństwo i kombinatoryka (prostych losowaniach)
  • Objętość i pole powierzchni brył (graniastosłup, ostrosłup, walec, kula)

W galerii poniżej rozwinęliśmy maturalne pewniaki z gotowymi przykładami. Warto powtórzyć sobie je przed jutrzejszym egzaminem! Rozwiązanie ich przybliża do zdania matematyki w pierwszym terminie.