Matura 2022 kryteria oceniania rozprawki. Ile, za co punktów

2022-07-04 16:58
Matura 2022
Autor: pixabay Matura 2022 - rozprawka z polskiego - jakie są kryteria oceniania?

Jedną z ważniejszych częśći egzaminu języka polskiego jest rozprawka. Pisemna wypowiedź sprawie problem wielu uczniom. Wyjaśniamy jakie kryteria brane są pod uwagę przy ocenianiu rozprawki na egzaminie maturalnym 2022. Jakie są zasady pisania rozprawki?

O jakich zasadach warto wiedzieć podczas pisania rozprawki maturalnej i jak oceniane są rozprawki na maturze 2022? Znając te zasady można określić jakich błędów można uniknąć podczas pisania pracy pisemnej na maturze 2022. Praca powinna zawierać co najmniej 250 słów oraz składać się wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Co więcej powinni wiedzieć maturzyści na temat rozprawki?

Matura 2022 - kryteria oceniania rozprawki i punktacja

Część pisemna egzaminu to bardzo ważny etap w pracy maturalnej, a uczniowie często zastanawiają jak oceniane są ich prace. Tłumaczymy za co przyznawane są punkty w rozprawce na maturze 2022:

  • Za sformułowanie stanowiska - to oznacza, że jeżeli uczeń zajął adekwatne do problemu stanowisko, otrzymuje 6 punktów. Jeżeli zajął częściowy adekwatne stanowisko dostaje 3 punkty. Jeżeli nie zajął żadnego stanowiska, 0 punktów.
  • Za pogłębione uzasadnienie stanowiska uczeń otrzymuje 12 punktów. Za trafne, ale niezbyt szerokie uzasadnienie - 8 punktów. Za częściowe uzasadnienie tylko 4 punkty, a za brak tej części wypowiedzi - 0 punktów.
  • Za poprawność rzeczową - to kolejne kryterium, które jest brane pod uwagę Uczeń może popełnić tak zwany błąd rzeczowy, czyli błąd dotyczący treści np. danej lektury - pomylenie bohatera, miejsca, czasu akcji itp. Jeżeli maturzysta nie popełni żadnego tego typu błędu dostanie 4 punkty. Jeżeli popełni nie więcej niż jeden błąd rzeczowy dostanie 2 punkty, a jeżeli więcej to nie zostanie mu przyznany żaden punkt.
  • Za spójność lokalną, która polega na połączeniu w sposób logiczny i poprawny gramatycznie zdań oraz akapitów. Za 100 procentową poprawność uczeń otrzymuje 2 punkty, a nieznaczne zaburzenia w spójności - 1 punkt, a za brak spójności - 0 punktów.
  • Za prawidłowe dostosowanie stylu wypowiedzi użytego w tekście. Nie można używać słów obraźliwych oraz wulgaryzmów. Za prawidłowe dostosowanie stylu uczeń otrzymuje 2 punkty, natomiast za nie dostosowanie się do zasad - 0 punktów.
  • Za poprawność językową, czyli za brak błędów. Jeżeli uczeń zrobi błędy nierażące i będą występowały one nielicznie, uczeń dostanie 6 punktów. 3 punkty otrzyma, kiedy popełni znaczną ilość błędów nierażących i nieliczne błędy rażące. 0 punktów otrzyma w momencie, kiedy w tekście będzie dużo błędów rażących.
  • Za poprawność zapisu - za tekst napisany poprawnie z nielicznymi błędami nierażącymi maturzysta otrzyma 4 punkty, a 2 punkty za liczne błędy nierażące lub nieliczne błędy rażące. 0 punktów w przypadku wystąpienia w tekście licznych błędów rażących.

Z powyższego wynika, że maksymalnie można zdobyć 50 punktów. Przed napisaniem rozprawki warto zatem zaplanować kompozycję tekstu, aby treść była uporządkowana graficznie i językowo. Warto również korzystać ze słowników, które dostępne są podczas pisania matury, a na koniec upewnić się czy tekst posiada minimum 250 słów.

Sonda
Na jaki kierunek studiów się wybierasz?
#Goraca20 Radia ESKA – Numer 1. notowania z 17.06.2022
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze