Dowód osobisty

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Dowód osobisty - masz taki znaczek? Sprawdź, co oznacza

Masz taki symbol na dowodzie osobistym? To zatopiony czip!

2023-01-23 16:43

Nie wszystkie dowody osobiste wyglądają tak samo. Dokumenty różnią się od siebie, ponieważ projekt ich wyglądu zmieniał się wielokrotnie, a wymiana posiadanego dowodu nie zawsze była obowiązkowa. Co oznacza czarna pieczątka, którą niektórzy mogą zauważyć w górnym rogu? Dlaczego nie każdy ją ma? Tłumaczymy różnice na naszej stronie!

Dowody osobiste Polaków różnią się od siebie. Kiedy porównacie dwa dokumenty tożsamości może okazać się, że znajdują się na nich inne symbole. Pojawia się więc pytanie: dlaczego nie wszyscy mają takie same dokumenty? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wynika to głównie ze zmian w szablonie. Nie są one jednak znaczące i z tego powodu nie było obowiązku wymiany wszystkich dowodów.

Całkowicie ZAPOMNIANA piosenka Michaela Jacksona. Nie miałeś pojęcia o jej istnieniu!

W ostatnim czasie wiele osób, które niedawno odebrały nowe dokumenty, mogło zobaczyć specyficzny czarny prostokąt. Znajduje się w górnym, prawym rogu. Okazuje się, że jest to wtopiony czip! Co to oznacza? Nie ma się czego obawiać. To zwykłe ułatwienie technologiczne.

ZAROBKI YOUTUBERÓW, DIETA ZA 70 ZŁ, ROBIN SCHULZ vs SOUTHSTAR, ŁADOWANIE ELEKTRYKÓW | ESKA XD #065

Czip w dowodzie osobistym - co oznacza?

Od 2019 roku w Polsce funkcjonują e-dowody, czyli elektroniczne dowody osobiste. Czip, który został wtopiony w nowe dokumenty, to warstwa elektroniczna, która pozwala na korzystanie z e-dowodu w podobny sposób, jak ze zbliżeniowej karty płatniczej. Dzięki temu automatycznie można zalogować się do portali administracji publicznej czy podpisywać e-dokumenty. Taki dowód umożliwia też korzystanie z automatycznych bramek na lotniskach. Funkcję tę wprowadziło między innymi Lotnisko Chopina w Warszawie. Charakterystyczny czarny prostokąt wykonany jest z optycznie zmiennej farby i można go znaleźć w górnym rogu obok symbolu PL.

Koniec TikToka potwierdzony. Aplikacja nie będzie już dostępna dla wszystkich!

Sonda
Korzystasz z e-dowodu osobistego?