Kontrola trzeźwości i praca zdalna. Nadchodzą nowości dla pracowników!

2022-12-02 16:24
Kontrola trzeźwości i praca zdalna. Nadchodzą nowości dla pracowników!
Autor: Pixabay Kontrola trzeźwości i praca zdalna. Nadchodzą nowości dla pracowników!

Kodeks pracy po raz kolejny uległ zmianie. Wprowadzone nowości poruszają temat pracy zdalnej, a także kontroli trzeźwości pracowników. Wygląda na to, że praca, jaką znaliśmy, nie będzie wyglądała tak jak wcześniej! Spodziewać się tego można już w nadchodzącym 2023 roku! Sprawdziliśmy, na czym dokładnie polegają te nowelizacje!

Zmiany w kodeksie pracy są niezwykle emocjonujące, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Nic dziwnego, w końcu mogą one wpłynąć na jakość wykonywania obowiązków zawodowych. Nowy projekt do sejmu zawitał w czerwcu 2022 roku, aktualnie jest już po II czytaniu w sejmie, co oznacza, że jego wejście w życie jest coraz bardziej prawdopodobne. Najnowsze przepisy mają dotyczyć nie tylko pracy zdalnej - która w ostatnich latach znacznie przybrała na popularności - ale również - bardziej kontrowersyjnej decyzji - a mianowicie możliwości kontroli trzeźwości pracowników. To główne kwestie, które ulec mogą zmianom.

Czas pracy w 2023 krótszy. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w 2018!

Najbardziej ODJECHANE prezenty pod choinkę dla GEEKÓW | ESKA XD - Mobmania #63

Kodeks pracy - możliwość kontroli trzeźwości

Dzięki tej nowości, pracodawcy będą mieć możliwość kontrolowania trzeźwości swoich pracowników. Przełożony będzie miał obowiązek poinformować o swoim zamiarze, a także jego powodach i wszelkich szczegółach. Nie będzie mógł zrobić tego bez uzasadnienia. Alkohol nie jest jedynym środkiem, którego obecność w organizmie będzie można zbadać. Jeżeli wynik wyjdzie pozytywny, pracownik będzie mógł zostać niedopuszczony do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Gdy minie rok, pracodawca będzie musiał pozbyć się dokumentów, na których ta niedogodność się znajdzie.

Praca zdalna nie dla każdego. TE ZMIANY mogą się nie spodobać

Kodeks pracy - praca zdalna

Nowy projekt zakłada, iż praca zdalna w końcu znajdzie się w kodeksie pracy! Według niego pracownik będzie mógł korzystać z tej dogodności 24 razy w ciągu roku, po złożeniu odpowiedniego wniosku, który oczywiście musi zostać uzasadniony. Pracodawca będzie miał obowiązek, aby zapewnić swojemu pracownikowi odpowiednie materiały, które są niezbędne do wykonywania obowiązków.

Sonda
Co sądzisz o nowelizacji?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze